Suriyeli ebeveynlerin, çocuklarının aldıkları eğitime ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examination of Syrian parents' opinions regarding the education of their children
- Tez No: 923960
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL ERDEN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası ve Karşılaştırmalı Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, Suriyeli ebeveynlerin, çocuklarının aldığı eğitime ilişkin görüşlerinin derinlemesine incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu Kocaeli'nin Gebze ilçesinde yaşayan 2021-2022 eğitim öğretim döneminde ortaokul düzeyinde eğitim gören çocuğu olan 14'ü kadın, 14'ü erkek 28 Suriyeli ebeveyn oluşturmuştur. Çalışma grubu belirlenirken olasılığa dayalı olmayan örnekleme yöntemlerinden kartopu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak, açık uçlu soruların yer aldığı yarı yapılandırılmış görüşme formları ile veriler toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formlarından elde edilen veriler, içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Veriler çözümlenirken kodlar belirlenmiş, kodlardan kategori ve alt kategoriler; bu kategori ve alt kategorilerden de sekiz farklı tema oluşturulmuştur. Oluşturulan temalar; Suriyeli ebeveynlerin çocuklarının aldığı eğitimden memnun olma ve olmama nedenleri teması, Suriyeli ebeveynlerin çocuklarının aldıkları eğitimdeki uygulamaların güçlü ve eksik yönleri teması, Suriyeli ebeveynlerin çocuklarının okuduğu okuldaki problem alanları teması, Suriyeli ebeveynlerin çocuklarının aldığı eğitimle ilgili ilgililerle iletişime geçilebilmesi teması, Suriyeli ebeveynlerin çocuklarının okuduğu okulda kültürel eğitim bağlamında özel uygulamalar ve/veya dersler teması, Suriyeli ebeveynlere göre çocuklarının Türkiye'de aldığı eğitimin Suriye'de verilen eğitimden farkları teması, Suriyeli ebeveynlerin çocuklarının Türk okullarında okumalarının sağladığı katkılar teması ve Suriyeli ebeveynlerin çocuklarının Türkiye'de aldığı eğitimin onların gelecek algılarına ve planlarına etkisi teması şeklindedir. Araştırmanın bulgularına göre Suriyeli ebeveynler Türkçe bilmediği ve okullarda da Arapça bilen tercümanlar olmadığı için okul sürecinde yeterince yer alamamaktadır. Çocuklarının eğitimi ile ilgili olumlu düşünen ebeveynler olduğu gibi olumsuz düşünen ebeveynler de bulunmaktadır. Ebeveynlerin çocuklarının aldığı eğitimle ilgili olumlu ya da olumsuz görüşe sahip olmasında okullardaki disiplinli okul kültürü, öğretmenlerin ilgisi, Arapça dersleri, ekstra Türkçe kursları, Türk öğrencilerin olumsuz tutum sergileyip sergilememesinin etkili olduğu gözlemlenmiştir. Suriyeli çocuklar maddi yetersizliklerden dolayı eğitime yeterince odaklanamamakta, bazı çocuklar okul dışında erken yaşta iş hayatına atılmaktadır. Suriyeli ebeveynlerin eğitim sürecinde daha fazla yer alması için yetişkinlere yönelik Türkçe kurslar açılabilir, okullarda Arapça bilen tercümanlar bulundurulabilir. Çocukların anadillerini unutmaması için ebeveyn ve çocukların ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda çok kültürlü yeni eğitim programları hayata geçirilebilir, Türk ve Suriyeli çocuklara çok kültürlülüğü özümsemesine katkı sağlayacak değer eğitimleri verilebilir, Suriyeli öğrenciler daha fazla maddi olarak desteklenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine in depth the views of Syrian parents on the education their children receive. For this purpose, phenomenology design, one of the qualitative research methods, was used.The study group of this research consists of 28 Syrian parents, 14 female and 14 male, who have children studying at secondary school level in the 2021-2022 academic year, residing in Gebze, Kocaeli province. While determining the study group, snowball sampling method, which is one of the non-probabilistic sampling methods, was used. Data were collected using semi-structured interview forms containing open-ended questions using semi-structured interview technique. Data obtained from semi-structured interview forms were analyzed by content analysis technique. While analyzing the data, codes were determined, categories and subcategories from the codes; eight different themes were created from this category and sub-categories. The themes created; The theme of the reasons why Syrian parents are satisfied or dissatisfied with the education their children receive, the theme of the strengths and deficiencies of the educational practices of the children of Syrian parents, the theme of problem areas in the school their children attend, the theme of communicating with those concerned about the education of Syrian parents' children, The theme of special practices and/or lessons in the context of education, the difference between the education given by Syrian parents in Turkey and the education given in Syria, the theme of the contribution of Syrian parents' children's education in Turkish schools and the theme of the effect of the education of the children of Syrian parents in Turkey on the future perceptions and plans of Syrian children. According to the findings of the study, since Syrian parents do not know Turkish and there are no translators who speak Arabic in schools, they cannot take part in the school process sufficiently. While there are parents who think positively about the education of their children, there are also parents who think negatively. It has been observed that the disciplined school culture in schools, teachers' interest, Arabic lessons, extra Turkish courses and whether Turkish students exhibit begative attitudes are effective in parents' positive or negative opinions about the education their children receive. Syrian children cannot focus enough on education due to financial inadequacies, and some children start working life at an early age outside of school. In order for Syrian parents to be more involved in the education process, Turkish courses for adults can be opened, and translators who speak Arabic can be found in schools. New multicultural education programs can be implemented in line with the needs and demands of parents and children so that children do not forget their mother tongue. Turkish and Syrian children can be given value education that will contribute to their assimilation of multiculturalism, and Syrian students can be supported more financially.