Ortaokul düzeyindeki çocukların Suriyeli akranlarına yönelik metafor algısı ile anne - Babalarının Suriyelilere yönelik tutumunun incelenmesi
Examination of secondary school children's metaphorical perceptions toward Syrian peers and their parents' attitudes to Syrians
  1. Tez No: 753297
  2. Yazar: ENİSE FEYZA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul düzeyindeki çocukların Suriyeli akranlarına yönelik metafor algısı ile anne ve babalarının Suriyeli yetişkin ve çocuklara yönelik tutumlarının incelenmesidir. Ayrıca çocukların kullandıkları metaforun niteliğinin cinsiyet, sınıf düzeyi, kardeş sayısı, Suriyeli sınıf arkadaşı sayısı ile sınıf arkadaşlığı süresi ve öğrenim gördükleri okul türü değişkenlerine göre nasıl farklılaştığı incelenmiş; anne ve babaların tutum ölçeklerinden aldıkları puanların eğitim düzeyi, gelir düzeyi, çocuk sayısı ve Suriyeli bir tanıdıklarının olması durumuna göre farklılaşması araştırılmış ve çocukların kullandıkları metafor niteliği anne ve babaların demografik değişkenleriyle birlikte analiz edilmiştir. Çocukların kullandıkları metaforlar ayrıca analize dahil edilmiştir. Araştırma örneklemi ölçüt örnekleme yoluyla ulaşılan 211 öğrenci (134 kız, 67 erkek) ile 211 anne ve 211 babanın katılımından oluşmaktadır. Karma desenle yürütülen çalışmada, nicel kısımda anne ve babalar için Yerel Halkın Suriyelilere Yönelik Tutum Ölçeği ve Mülteci Çocuklara Yönelik Tutum Ölçeği kullanılırken, nitel kısımda çocuklardan Suriyeli arkadaşıyla ilgili metafor cümlesi veri olarak toplanmıştır (Suriyeli arkadaşım ……… gibidir. Çünkü……...). Yapılan analizler ışığında kız çocukların Suriyeli akranlarına yönelik olumlu metaforları erkeklerden daha fazla kullandıkları ve İmam-Hatip okullarında kullanılan olumlu metaforun diğer okullardan daha fazla olduğu bulunmuştur. Anne ve babaların Suriyeli bir tanıdıklarının olup görüşüyor olmalarının tutum düzeylerine arttıracak yönde yansıdığı ve eğitim düzeyi ile gelir düzeyinin daha yüksek olmasının anne ve baba için farklı şekilde olsa da daha yüksek tutum düzeyi demek olduğu görülmüştür. Ayrıca olumlu metafor kullanan çocukların ebeveynlerinin her iki ölçek puan ortalamalarının, nötr ve olumsuz metafor kullanan çocuklardan yüksek olduğu ve çocukların en fazla olumlu temalarda metafor kullandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to examine secondary school schildren's metaphorical perception toward Syrian peers and their parents' attitudes toward Syrians. In addition to this, metaphors are examined considering gender, class level, number of siblings, number of Syrian classmates, years of Syrian classmates and type pf school. Plus, parents' attitude scores are examined based on education level, income, number of having child and whether having a Syrian friend or not. At last, metaphor types and parents' attitude mean scores were analyzed. Sample of this study is comprised of 211 children (134 girlsi 67 boys), 211 mother and 211 father. In this mixed study, Local People's Attitude Towards Syrians Scale and Attitude Towards Refugee Children Scale were used for parents in qualitative study part and a metaphor sentence about Syrian classmates is collected from students in quantitative study part (My Syrian friend is like……… Because…….). As a results of analysis, it is found that girl students tendency to use positive metaphor than boys and students in Imam-Hatip schools use more positive metaphor than other type of schools. Besides, having or knowing a Syrian friend, higher education level and higher income are related to higher attitude scores for both mothers and fathers. Moreover, parents of children who used positive metaphors have higher attitude scores than parents of children who used neutral and negative metaphor types and children used the most positive metaphor themes among others.