UMKE gönüllülerinin afetlerde risk ve kriz yönetimine bakış açısı
UMKE volunteers perspective on risk and crisis management in disasters
- Tez No: 923961
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM SAMANCI TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Health, Public Administration, Health Care Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türkiye, afetlerin sıkça yaşandığı bir ülkedir ve bu durum, afet yönetimi (risk ve kriz yönetimi) ve güçlü organizasyonel yapıların önemini artırmaktadır. Türkiye' de bu süreçler, AFAD koordinasyonunda ana ve destek çözüm ortakları ile yürütülmektedir. Sağlık Bakanlığı' na bağlı UMKE, afet ve acil durumlarda hızlı tıbbi müdahale sağlayan gönüllü ve profesyonel sağlık çalışanlarından oluşmaktadır. Yapılan literatür taraması sonucunda, bu süreçlerde ana ve destek çözüm ortağı olarak çok önemli rollere sahip olan UMKE gönüllülerinin afet yönetimi süreçlerine ilişkin bakış açılarını inceleyen çalışmaların sınırlı olduğu görülmüş olup bu çalışma ile UMKE gönüllülerinin bakış açısıyla afet yönetimi süreçlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, kesitsel bir araştırma olarak tasarlanmış ve 2024 yılı şubat ayında Ankara' da görev yapan toplam 1.195 UMKE gönüllüsü arasından 291 kişilik bir örneklem belirlenmiş ve çalışmaya toplamda 311 gönüllü personel katılım sağlamıştır. Anket, gönüllülerin sosyodemografik özelliklerini, afet deneyimlerini, risk ve kriz yönetimine ilişkin yaklaşımlarını vb. değerlendiren sorular içermektedir. Analizler, gönüllülerin sosyodemografik özellikleri ile risk ve kriz yönetimine yönelik yaklaşımları arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Bu araştırmayla birlikte; Türkiye'nin afet yönetimi kapasitesinin de artırılması bağlamında önemli görüşler vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country where disasters occur frequently and this situation increases the importance of disaster management (risk and crisis management) and strong organisational structures. In Turkey, these processes are carried out under the coordination of AFAD with main and support solution partners. UMKE, affiliated to the Ministry of Health, consists of volunteer and professional health workers who provide rapid medical intervention in disasters and emergencies. As a result of the literature review, it was seen that the studies examining the perspectives of UMKE volunteers, who have very important roles as main and support solution partners in these processes, on disaster management processes are limited and this study aims to evaluate disaster management processes from the perspective of UMKE volunteers. The study was designed as a cross-sectional study and a sample of 291 people was determined among a total of 1.195 UMKE volunteers working in Ankara in February 2024 and a total of 311 volunteer personnel participated in the study. The questionnaire included questions assessing the sociodemographic characteristics of the volunteers, their disaster experiences, their approaches to risk and crisis management, etc. The analyses showed that there were significant relationships between the sociodemographic characteristics of the volunteers and their approaches towards risk and crisis management. With this research; important opinions have been emphasised in the context of increasing Turkey's disaster management capacity.