Kadınların afet farkındalığı ve afet tutumlarının belirlenmesi: Giresun örneği
Disaster awareness and determination of women's disaster attitudes: The case of Giresun
  1. Tez No: 923963
  2. Yazar: GİZEM ÇİFTÇİ ŞEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM SAMANCI TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Afetler, bireylerin ve toplumların günlük yaşam düzenini kesintiye uğratan can ve mal kayıplarına neden olan durumdur. Afetlerin sonucunda bireylerde ve toplumda psikolojik, fizyolojik ve sosyolojik durumlarında olumsuz değişiklikler meydana gelebilmektedir. Dolayısıyla insanların afetler konusundaki farkındalığı ve afete karşı tutumları önemlidir. Afetlerden en fazla etkilenen gruplara dezavantajlı bir diğer adıyla özel gereksinimli bireyler olarak adlandırılmaktadır. Afetlerde bedensel ve ruhsal (stres, depresyon, travma sonrası stres bozukluğu) olumsuz durumlardan en çok etkilenen riskli (dezavantajlı) gruplardan birisi de kadınlardır. Kadınlar afet süreçlerinde güvenlikten sağlığa birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle gebelik ve emzirme döneminde olan kadınlar daha çok etkilenmekte ve ayrıca kadınların afetler sırasında içgüdüsel olarak çocukları ve yaşlıları korumada daha etkin rol almaları bu riski arttırmaktadır. Kadınların afetlerden etkilenme dereceleri çevre, aile yapısı, eğitim durumları gibi çeşitli faktörlerden etkilenmektedir. Ayrıca toplumsal cinsiyet eşitsizliği sebebiyle afetlerden en çok etkilenen grupların başında gelmektedir. Bu sebeple bu çalışmada afet anında dezavantajlı grup içerisinde yer alan kadınlar için afet farkındalığı ve afete karşı tutumları, bilgi düzeylerinin yeterliliğinin saptanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Disasters are situations that disrupt the daily life routines of individuals and communities, causing loss of life and property. As a result of disasters, negative changes can occur in the psychological, physiological, and sociological conditions of individuals and communities. Therefore, people's awareness of disasters and their attitudes towards them are important. The groups most affected by disasters are often referred to as disadvantaged or individuals with special needs. One of the risk (disadvantaged) groups most affected by disasters in terms of physical and mental (stress, depression, post-traumatic stress disorder) conditions are women. Women face various problems during disasters, ranging from security to health. Especially pregnant and breastfeeding women are more affected, and additionally, women's instinctive role in protecting children and the elderly during disasters increases this risk. The degree to which women are affected by disasters is influenced by various factors such as the environment, family structure, and education level. Moreover, due to gender inequality, they are among the groups most affected by disasters. For this reason, the aim of this study is to determine the level of disaster awareness, attitudes towards disasters, and the adequacy of knowledge for women, who are part of the disadvantaged group during disasters.