Ortotropik yarıdüzlemde çatlak problemi
Crack problem in an orthotropic semi-infinite plane
  1. Tez No: 923964
  2. Yazar: ZEKİ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ortotropik Yarı Düzlemde Çatlak Problemi Bu çalışmada ortotropik yarı sonsuz düzlemde düzlem içinde kenara dik bir çatlak ele alınmış ve değişik yükleme durumlarına göre çatlak uçlarındaki gerilme şiddeti çarpanları incelenmiştir. İlk olarak yarı düzlem yüzeyden çatlak eksenine göre simetrik şekilde yüklenmiş ve bu problemin çözümü ∅(x,y) potansiyel fonksiyonu yardımı ile bir integral denkleme indirgenmiştir. Daha sonra bu tekil integral denklem nümerik olarak çözülerek, geometrik parametrelerin ve malzeme sabitlerinin farklı değerleri için gerilme şiddeti çarpanları elde edilmiştir. İkinci olarak çatlak kenarlarından çatlak boyunca sabit bir gerilmeye maruz bırakılmış ve bu duruma ait gerilme şiddeti çarpanları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Crack Problem in An Orthotropic Semi-infinite Plane In this study, a crack perpendicular to the edge within an orthotropic semi-infinite plane is considered, and the stress intensity factors at the crack tips under different loading conditions are examined. First, the semi-plane is loaded symmetrically with respect to the crack axis, and the problem is reduced to an integral equation using the potential function ∅(x,y). Then, this singular integral equation is solved numerically, and stress intensity factors are obtained for different values of geometric parameters and material constants. Secondly, the crack edges are subjected to uniform stress along the crack, and the corresponding stress intensity factors are calculated.