İşletmeler tarafından sağlanan yemek hizmetinin algılanan kalitesinin çalışanların sosyalleşmesine etkisinde duygu durumunun düzenleyici rolü
The moderating role of emotional state in the effect of perceived quality of food service provided by businesses on employee socialization
  1. Tez No: 924006
  2. Yazar: EBRU ERDİN SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TOKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, iş yerlerinde sunulan yemek hizmetlerinin çalışanların sosyalleşme düzeyleri üzerindeki etkisini ve bu ilişkide pozitif ile negatif duyguların düzenleyici bir rol oynayıp oynamadığını incelemektedir. Ankara Başkent OSB'de bir yemek fabrikasından hizmet alan 326 çalışanın katılımıyla gerçekleştirilen çalışmada, katılımcıların yaş ortalaması 36,48 olup, büyük çoğunluğu erkek (%81,3) ve mavi yakalı çalışanlardan oluşmaktadır. Araştırmada algılanan yemek kalitesinin üç temel boyutu, yemeğin çekiciliği, hijyeni ve servis standartları olarak ele alınmıştır. Çalışanların sosyalleşme düzeyleri ile pozitif ve negatif duygusal durumları ise geçerliliği ve güvenilirliği daha önce kanıtlanmış ölçeklerle ölçülmüştür. Verilerin normal dağılıma uygunluğu çarpıklık ve basıklık değerleri incelenerek doğrulanmış, hipotezlerin test edilmesi için regresyon analizlerinin yanısıra düzenleyicilik etki analizi için Process Macro 4.2 programı ve Model 2 kullanılmıştır. Bulgular, yemeğin çekiciliği ve servis standartlarının çalışanların sosyalleşme düzeyleri üzerinde anlamlı ve pozitif etkileri olduğunu ortaya koyarken (p0.05). Bu durum, çalışanların duygusal durumlarının etkilerinin bağlama ve bireysel farklılıklara bağlı olarak değişebileceğini göstermektedir. Araştırmanın sonuçları, iş yerlerinde sunulan yemek hizmetlerinin estetik çekiciliği ve servis standartlarının çalışanların sosyal etkileşimlerini güçlendirdiğini vurgulamakta, hijyenin ise bireysel öncelik taşımasına rağmen bu bağlamda doğrudan bir etkisinin sınırlı olduğunu işaret etmektedir. İşverenlerin, yemek hizmetlerini sadece bir yan fayda olarak değil, çalışan bağlılığını ve memnuniyetini artıran stratejik bir araç olarak değerlendirmeleri önerilmektedir. Bu bağlamda, yemek hizmetlerinin estetik ve hizmet kalitesine yönelik iyileştirmeler, çalışanların iş tatmini ve sosyal bağlarını güçlendirebilir. Çalışma, yemek hizmetlerinin bireysel refah ve örgütsel başarı üzerindeki etkisini ele alan literatüre önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the effects of food services provided in workplaces on the socialization levels of employees and whether positive and negative emotions play a moderating role in this relationship. In the study conducted with the participation of 326 employees receiving service from a food factory in Ankara Başkent OSB, the average age of the participants was 36.48, the majority of them were male (81.3%) and blue-collar employees. The three basic dimensions of perceived food quality in the research were considered as attractiveness of the food, hygiene and service standards. The socialization levels of the employees and their positive and negative emotional states were measured with scales whose validity and reliability were previously proven. The conformity of the data to normal distribution was verified by examining the skewness and kurtosis values, and correlation and hierarchical regression methods were applied for the analyses. The findings revealed that the attractiveness of the food and service standards had significant and positive effects on the socialization levels of employees (p0.05). This situation shows that the effects of employees' emotional states may vary depending on the context and individual differences. The results of the study emphasize that the aesthetic appeal and service standards of food services offered in workplaces strengthen the social interactions of employees, while indicating that hygiene, although an individual priority, has a limited direct effect in this context. It is recommended that employers evaluate food services not only as a side benefit but also as a strategic tool that increases employee loyalty and satisfaction. In this context, improvements in the aesthetics and service quality of food services can strengthen employees' job satisfaction and social ties. The study makes an important contribution to the literature that examines the effects of food services on individual well-being and organizational success.