Multipl myelomda nötrofil lenfosit oranı sağkalımıetkiler mi? tek merkez deneyimi
Does the neutrophil-to-lymphocyte ratio affect survival in multiple myeloma? a single-center experience
- Tez No: 924057
- Danışmanlar: DOÇ. GÜLSÜM AKGÜN ÇAĞLIYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Multipl myelom (MM), tüm kanserlerin yaklaşık %1 ila %2'sini, hematolojik malignitelerin ise yaklaşık olarak %17'sini oluşturan en sık 2. hematolojik malignitedir. Nötrofil-lenfosit oranı (NLR), solid kanserler ve lenfomalarda prognozla ilişkisi gösterilmiş bir inflamasyon belirtecidir. Bu çalışmada hastaların tanı anında NLR değerleri ile sağkalım ve diğer prognostik faktörler arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Denizli Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hematoloji Bilim Dalı'nda Ocak 2011-Aralık 2023 arasında MM tanısı konulan 196 hasta dahil edildi. Hastalar ile ilgili klinik ve laboratuvar veriler hasta dosyalarından ve hastane bilgi sisteminden geriye dönük olarak kaydedildi. Hastaların demografik özellikleri, laboratuvar parametreleri, klinik durumları ve OKİT varlığı ile sağkalım ve NLR arasındaki ilişki analiz edildi. Bulgular: Çalışmamızda NLR için cut-off değer:1.8 olarak belirlendi. Ortalama sağkalım (OS) ve Evre III hastalık, renal disfonksiyon varlığı, >65 yaş arasında anlamlı istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki vardı. (p=0.001, p=0.001, p65 yaş arasında anlamlı istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki vardı.(p=0.012, p=0.035) Evre arttıkça sağkalım azalmasına rağmen OS ile NLR değerleri ile istatiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanamadı. (p=0.064) Sonuç: Çalışmamızda OS ve NLR arasında ilişki saptanmaması oksidatif stres, enfeksiyon, inflamasyon vb gibi durumlara bağlı olabilir. Ancak NLR ve OS'yi etkileyen yaş, evre, renal disfonksiyon gibi ortak parametrelerin olması NLR değerinin sağkalım ve prognozu değerlendirmede yardımcı bir belirteç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Multiple myeloma (MM) constitutes approximately 1-2% of all cancers and about 17% of hematological malignancies, making it the second most common hematological malignancy. The neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) is an inflammatory marker that has been shown to be associated with prognosis in solid tumors and lymphomas. In this study, we aimed to investigate the relationship between NLR values at diagnosis and survival, as well as other prognostic factors in patients with MM. Materials and Methods: This study included 196 patients diagnosed with MM at the Department of Hematology, Pamukkale University Faculty of Medicine Hospital, between January 2011 and December 2023. Clinical and laboratory data of the patients were retrospectively recorded from patient files and the hospital information system. The relationship among patients' demographic characteristics, laboratory parameters, clinical status, and the presence of renal dysfunction with survival and NLR was analyzed. Results: In our study, the cut-off value for NLR was determined as 1.8. There was a statistically significant relationship between OS and stage-3 disease, the presence of renal dysfunction, and age over 65. (p=0.001, p=0.001, p65 years (p=0.012, p=0.035). Although survival decreased with increasing disease stage, no statistically significant relationship was found between OS and NLR values (p=0.064). Conclusion: The absence of a significant association between OS and NLR in our study may be related to factors such as oxidative stress, infection, and inflammation. However, the presence of common parameters affecting both NLR and OS, such as age, disease stage, and renal dysfunction, suggests that NLR may serve as a useful marker in assessing survival and prognosis.