Acil servise başvuran diyabetik ayak tanılı hastalarda bazı laboratuvar parametreleri ve skorlama sistemleri ile klinik seyir arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between certain laboratory parameters and scoring systems with clinical course in patients diagnosed with diabetic foot presenting to the emergency department
- Tez No: 924062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil servise başvuran diyabetik ayak tanılı hastalarda, başvuru sırasında ölçülen vital bulgulardan elde edilen qSOFA, MEWS, NEWS2, REMS, TREWS skorları, şok indeksi ve ölçülen laboratuvar parametrelerinden elde edilen Kan üre azotu (BUN) /Albümin oranı (BAO) ile klinik seyir arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç-Yöntem: Tek merkezli olarak 3. basamak bir acil servise, 01.07.2022- 31.12.2023 tarihleri arasında başvuran diyabetik ayaklı hastalar prospektif olarak incelendi. Hastaların ölçülen qSOFA, MEWS, NEWS2, REMS, TREWS skorları, şok indeksi ve BAO'nun, 28-90 ve 180. günlerdeki amputasyon ve mortalite tahmin performansları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya kriterleri karşılayan toplam 92 hasta dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the relationship between clinical outcomes and various prognostic scoring systems,including qSOFA, MEWS, NEWS2, REMS, TREWS scores, shock index, and the blood urea nitrogen (BUN)/albumin ratio (BAR), which is derived from laboratory measurements at the time of admission, in patients presenting to the emergency department (ED) with a diagnosis of diabetic foot. Materials and Methods: This single-center prospective study included patients diagnosed with diabetic foot who presented to a tertiary care ED between July 1, 2022, and December 31, 2023. The predictive performances of qSOFA, MEWS, NEWS2, REMS, TREWS scores, shock index, and BAR for amputation and mortality at 28, 90, and 180 days were assessed. Results: A total of 92 patients meeting the criteria were included.