Acil servise üst gastrointestinal sistem kanaması ile başvuran hastalarda şok indeksi ile bun/albümin oranının klinik seyirle ilişkilerinin araştırılması
Investigation of the relationship between shock index and bun/albumin ratio with clinical course in patients presenting to the emergency department with upper gastrointestinal bleeding
- Tez No: 924063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil servise başvuran üst gastrointestinal sistem kanamalı (ÜGK) hastalarda, başvuru sırasında ölçülen vital ve laboratuvar bulgularından elde edilen şok indeksi (Şİ) ve kan üre azotu (BUN)/Albümin oranının (BAO), bu hastalarda ilk 28-90 ve 180 gün içerisinde meydana gelen yeniden kanama ve mortalite tahmininde etkili bir belirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağını araştırmaktır. Gereç-Yöntem: Tek merkezli olarak 3. basamak bir acil servise, 01.01.2023-31.12.2023 tarihleri arasında başvuran ÜGK'lı hastalar prospektif olarak incelendi. Hastaların ölçülen Şİ ve BAO'nun, ilk 28-90 ve 180 gün içerisinde meydana gelen yeniden kanama ve mortalite tahmin performansları için ROC analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya kriterleri karşılayan toplam 120 hasta dahil edildi. İlk 28-90 ve 180 günlük mortalite tanısı için BAO'nun eğri altındaki alan (AUC) değeri sırasıyla, 0,827- 0,787 ve 0,809, Şİ'nin ilk 28-90 ve 180 günlük mortalite tanısı için AUC değeri ise sırasıyla 0,662-0,607 ve 0,619 olarak saptandı. İlk 28-90 ve 180 gün içerisinde yeniden ÜGK tanısı için BAO'nun AUC değeri sırasıyla, 0,736- 0,729 ve 0,727, Şİ'nin ilk 28-90 ve 180 gün içerisinde yeniden ÜGK tanısı için AUC değeri ise sırasıyla 0,570-0,596 ve 0,608 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate whether the shock index (SI) and blood urea nitrogen (BUN)/albumin ratio (BAR), derived from vital and laboratory findings measured at the time of admission, can be used as effective predictors for rebleeding and mortality within the first 28, 90, and 180 days in patients presenting to the emergency department with upper gastrointestinal bleeding (UGIB). Materials and Methods: This single-center prospective study included patients diagnosed with UGIB who presented to a tertiary emergency department between January 1, 2023, and December 31, 2023. The predictive performance of SI and BAR for rebleeding and mortality within 28, 90, and 180 days was evaluated using ROC analysis. Results: A total of 120 patients meeting the inclusion criteria were included in the study. For predicting mortality at 28, 90, and 180 days, the area under the curve (AUC) values of BAR were 0.827, 0.787, and 0.809, respectively. The AUC values of SI for predicting mortality at 28, 90, and 180 days were 0.662, 0.607, and 0.619, respectively. For predicting rebleeding within 28, 90, and 180 days, the AUC values of BAR were 0.736, 0.729, and 0.727, respectively, while the AUC values of SI for predicting rebleeding at these time points were 0.570, 0.596, and 0.608, respectively.