Akut koroner sendromla başvuran ve safen ven greftine pcı yapılan hastalarda predilatasyonun işlem sonucuna etkisi
Effect of predilation on procedure outcome in patients presenting with acute coronary syndrome and undergoing pci for saphenous vein graft
  1. Tez No: 924066
  2. Yazar: MUSTAFA BERAT DUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAÇAN TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Koroner arter hastalığı tüm dünyadaki en önemli mortalite ve morbidite nedeni olmaya devam etmektedir. CABG (Koroner arter bypass cerrahi) cerrahi revaskülarizasyon yöntemi ile tedavi sunmakta olup CABG sonrası safen venler AKS (Akut koroner sendrom) nedeni olarak karşımıza gelmektedir ve bu damarlara işlem yapmak nativ epikardiyal koroner arterlere göre gerek kısa vadede gerekse uzun vadede daha kötü sonlanım ile ilişkilidir. Biz çalışmamızda AKS ile başvuran CABG' li hastaların SVG' lerine işlem yapılınca predilatasyon yapmanın işlem anındaki akım düzeyine etkisini inceledik. Temmuz 2007 ile Ağustos 2024 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kalp Hastalıkları Merkezine göğüs ağrısı ile başvuran hastalar sistem üzerinden tarandı. AKS ile başvuran CABG' li hastalardan çalışmaya uygun kriterlerdeki 202 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar işlemde predilatasyon yapılanlar ve yapılmayanlar olarak gruplara ayrıldı. Bütün hastaların KAG görüntüleri incelenerek demografik, klinik ve laboratuvar parametrelerine göre gruplar arası kıyaslama yapıldı. İşlemde predilatasyon yapılanlarda TIMI 3 akım %69.4 oranında görülürken yapılmayanlarda %55.6 oranında görüldü (p=0.039). İşlemde GP2b3a inhibitörü kullanılmasının da TIMI akımı üzerine olumlu etkileri olduğu görüldü (OR=0.39, p=0.003). AKS ile başvuran CABG' li hastaların SVG lezyonuna işlem yapılacak ise işlem öncesinde predilatasyon yapılması ve işlemde GP2b3a inhibitörü kullanılmasının daha olumlu sonuçları olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease continues to be the most important cause of mortality and morbidity worldwide. CABG (Coronary artery bypass surgery) offers treatment with surgical revascularization, and saphenous veins are the cause of ACS (Acute coronary syndrome) after CABG, and performing a procedure on these vessels is associated with worse short-term and long-term outcomes compared to native epicardial coronary arteries. In our study, we examined the effect of predilatation on the flow level at the time of the procedure when the SVGs of CABG patients presenting with ACS were performed. Patients who presented to Sivas Cumhuriyet University Heart Diseases Center with chest pain between July 2007 and August 2024 were scanned through the system. Among the CABG patients who presented with ACS, 202 patients who met the study criteria were included in the study. The patients were divided into groups as those who underwent predilatation and those who did not. CAG images of all patients were examined and comparisons were made between the groups according to demographic, clinical and laboratory parameters. TIMI 3 flow was seen in 69.4% of those who underwent predilatation and in 55.6% of those who did not (p=0.039). It was observed that the use of GP2b3a inhibitor in the procedure had positive effects on TIMI flow (OR=0.39, p=0.003). If the SVG lesion of CABG patients presenting with ACS is to be treated, predilatation before the procedure and the use of a GP2b3a inhibitor during the procedure indicate more positive results.