Farklı ışık kaynaklarının bulk-fill kompozitlerin dönüşüm oranı ile mekanik ve yüzey özelliklerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different light sources on the conversion rate and mechanical and surface properties of bulk-fill composites
  1. Tez No: 924077
  2. Yazar: CEMİL SEVİNİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL YILDIRIM BİLMEZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızın amacı, farklı ışık kaynaklarının bulk-fill kompozitlerin C=C dönüşüm derecesi üzerine etkisini değerlendirip, dönüşüm derecesinin kompozitin mekanik ve yüzey özellikleri üzerine olan etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 3. Nesil LED ışık kaynağının (Valo LED) farklı ışık uygulama modlarında (soft, hard) ve halojen ışık kaynağıyla (QTH) polimerizasyonu sağlanan farklı içeriğe sahip yüksek viskoziteli üç bulk-fill kompozit rezin (Tetric NCeram, Beautifil, Filtek Espe) ve bir nano-hibrit kompozit rezin (GrandioSO)kullanılmıştır. Farklı ışık kaynakları ile polimerizasyonu sağlanan kompozitlerin dönüşüm derecesini, mekanik ve yüzey özelliklerini belirlemek için 5 mm çapında 4 mm derinliğinde metal kalıplarda, her kompozit materyalin alt grubunda 5'er örnek olmak üzere toplam 60 örnek hazırlanmıştır (n=5). Dönüşüm derecesi Raman spektroskopisi, sertlik ve elastisite modülü ise Nanoindenter cihazı ile ölçülmüştür. Ayrıca materyallerin yüzey pürüzlülüğü SPM ile ölçülmüş ve yüzey özellikleri SEM/EDS ile görüntülenmiştir. Bulguların istatistiki analizi için IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin üç yönlü varyans analizi 3-way ANOVA testi ile değerlendirilmiş, post hoc analizlerde Turkey HSD testi kullanılmıştır. Bulgular: Farklı ışık kaynakları ile polimerizasyonu sağlanan kompozitlerin dönüşüm derecesi ortalamaları Tetric N-Ceram > GrandioSO > Beautifil > Filtek Espe olarak bulunmuştur. Halojen ışık kaynağı ile polimerize edilen kompozitlerin dönüşüm derecesi ortalaması, LED (VALO) ışık kaynağının soft moduna göre anlamlı düzeyde fazladır. (p=0,00) Diğer ışık kaynaklarının kompozitlerin dönüşüm derecesine etkisi istatistiksel açıdan değerlendirildiğinde anlamlı bulunamamıştır (p>0,05). Bulk-fill kompozit rezinlerin 0 mm derinlikte ki dönüşüm derecesi, sertlik ve elastisite modülü ortalamaları 4 mm derinlikten anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p=0,011). Nanoindenter kaynağı ile yapılan analizler sonucu farklı ışık kaynakları ile polimerize edilen kompozitlerin sertlik ve elastisite modülü ortalamaları Beautifil > GrandioSO, Filtek Espe ve Tetric N-Ceram > GrandioSO, Filtek Espe olarak bulunmuştur (p=0,426). Diğer kompozitler arasındaki ilişki istatistiksel açıdan değerlendirildiğinde anlamlı bulunamamıştır (p>0,05). Farklı ışık kaynaklarının kompozitlerin sertlik ve elastisite modülü üzerine etkisi istatistiksel açıdan değerlendirildiğinde anlamlı bulunamamıştır. (p>0,05). Farklı ışık kaynakları kullanıldığında yüzey pürüzlülüğü ortalamalarının GrandioSO > Filtek Espe > Tetric N-Ceram > Beautifil şeklinde sıralandığı görülmüştür. Farklı ışık kaynakları ile polimerize edilen farklı kompozitlerin dönüşüm dereceleri ile mekanik ve yüzey özellikleri arasındaki ilişki istatistiksel açıdan değerlendirildiğinde anlamlı bulunamamıştır (p>0,05). Sonuç: Yeni nesil bulk-fill kompozitler tüm ışık kaynakları ile önerilen kalınlıklarda klinik olarak kabul edilebilir değerin üstünde polimerizasyon dönüşüm derecesi göstermiştir. Kompozit rezin materyallerin mekanik ve yüzey özellikleri içeriğinde bulunan organik matriks, doldurucu tipi ve oranı gibi pek çok faktörden etkilenebildiği gibi içerisinde bulunan fotobaşlatıcının türüne bağlı olarak polimerizasyonda kullanılan ışık kaynaklarının özelliklerinden de etkilenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of our study is to evaluate the effect of different light sources on the C=C conversion degree of bulk-fill composites and to examine the effect of the conversion degree on the mechanical and surface properties of the composite. Materials and Methods: In our study, 3rd generation LED device (Valo) light of different application modes (soft, hard) and halogen (QTH) light to be polymerized with different content 3 high-viscosity bulk-fill composite resin (Tetric EvoCeram, Beautifil, Espe Filtek) and 1 nano-hybrid resin composite (GrandioSO) has been used. In order to determine the degree of transformation, mechanical and surface properties of composite resins polymerized with different light sources, a total of 60 samples were prepared in metal molds with a diameter of 5 mm and a depth of 4 mm, 5 samples in each of the subgroups to be measured in each composite material (n=5). The degree of conversion was measured by Raman spectroscopy, and the stiffness and modulus of elasticity were measured by Nanoindenter. In addition, the surface roughness of the materials was measured with SPM and the surface properties were visualized with SEM/EDS. While evaluating the findings obtained in the study, IBM SPSS Statistics 22 program was used for statistical analyses. The data obtained were evaluated by three-way analysis of variance (3-way ANOVA test) and Turkey HSD test was used for post hoc analyses. Results: Averages of conversion degrees of composite resins polymerized with different light sources Tetric N-Ceram > GrandioSO > Beautifil > Filtek Espe. The mean conversion degree of the composites polymerized by halogen light source was found to be significantly higher compared to the soft mode of the LED (VALO) light device. (p=0,00) There was no significant difference in the degree of conversion among other light sources (p>0,05). The degree of transformation, hardness and modulus of elasticity averages of bulk fill composite resins at 0 mm depth were found to be significantly higher than 4 mm depth (p=0,011). As a result of the analyses performed with the nanoindenter device, hardness and modulus of elasticity averages of the composites polymerized with different light sources were found to be Beautiful > GrandioSO, Filtek Espe and Tetric N-Ceram > GrandioSO, Filtek Espe (p=0,426). There is no significant difference between other composites (p>0,05). The effect of different light sources on the stiffness and modulus of elasticity of the composites was not statistically significant (p>0,05). It was observed that the surface roughness averages in all light sources were listed as GrandioSO > Filtek Espe > Tetric N-Ceram > Beautifil. No statistically significant relationship was found between the degree of transformation and mechanical and surface properties of different composites polymerized with different light sources (p>0,05). Conclusion: A new generation of bulk fill composites has shown a degree of polymerization conversion above the clinically acceptable value at recommended thicknesses with all light sources. The mechanical and surface properties of composite resin materials can be affected by many factors such as the organic matrix, filler type and ratio, as well as the properties of the light sources used in polymerization depending on the type of photoinitiator it contains.