Ürün kirası
Usufructuary lease
  1. Tez No: 924091
  2. Yazar: GÖZDENUR GÜLLÜ İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNSAL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Ürün kirası, kiraya verenin hasılat getiren bir şey veya hakkın kullanılması ile hasılatın elde edilmesini, belirli veya belirlenebilir bir bedel karşılığında kiracıya bıraktığı; kiracının hasılatı kendi ad ve hesabına edindiği, rızai, tam iki tarafa borç yükleyen, ivazlı, sürekli edimli bir sözleşmedir. Roma hukukundan beri uygulanan ürün kirası sosyal ve ekonomik işlevleri olan bir sözleşmedir. Bu sözleşme, kiracı açısından bir bedel karşılığında, mülkiyeti başkasına ait olan şey veya haktan, mülkiyetin kendisine geçirilmesine gerek olmaksızın yararlanmayı, şey veya hakkın ürünlerini elde etmeyi mümkün kılar. Kiraya veren açısından ise bir mal veya hakkın mülkiyetinden vazgeçmek zorunda olmaksızın, ondan ekonomik olarak yararlanmayı temin eder. Ürün kirasının konusunu maddi varlıklar oluşturabildiği gibi maddi niteliği bulunmayan haklar da bu sözleşmeye konu teşkil edebilir. Bunun bir getirisi olarak geçmişte genellikle tarım alanında yarıcılık, ortakçılık gibi şekillerde görünüm arz eden ürün kirasının uygulama alanı günümüzde oldukça genişlemiş olup havaalanları, şirketler, enerji santralleri, turizm tesisleri gibi işletmeler, hatta dijital platformlar bakımından gündeme gelmektedir. Ürün kirası, Türk Borçlar Kanunu'nun 357 ve devamı hükümlerinde daha ziyade tarımsal taşınmazlar dikkate alınarak kaleme alınmıştır. Bu bakımdan mevcut hükümlerin güncel ihtiyaçlar doğrultusunda düzenlenmesi ve güncellenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Usufructuary lease is a contract whereby the lessor grants to the lessee the right to use a thing or right that generates fruit and to obtain the fruit in return for a certain or determinable consideration. With this contract, the lessee obtains the fruit on its own behalf and account. Usufructuary lease is a consensual, synallagmatic, accelerated, continuous performance contract. This contract, which has been practiced since Roman law, has social and economic functions. For the lessee, this contract makes it possible to benefit from the thing or right that belongs to someone else in return for a price, without the need to transfer the ownership to the lessee, and to obtain the products of the thing or right. For the lessor, it enables the lessee to benefit economically from a good or right without having to relinquish ownership of it. While tangible assets may constitute the subject matter of usufructuary lease, non-tangible rights may also constitute the subject matter of this agreement. As a result of this, the application area of usufructuary lease, which in the past generally appeared in the field of agriculture in the form of semi-partnership and partnership, has expanded considerably today. Businesses such as airports, companies, power plants, tourism facilities, and even digital platforms are on the agenda in terms of this contract. Usufructuary lease has been drafted in the provisions of the Turkish Code of Obligations 357 et seq. by taking agricultural immovables into consideration. In this respect, the existing provisions need to be revised and updated in line with current needs.