3308 sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanununa uygun tesviyecilik mesleği çıraklık dönemi pratik eğitimi program taslağı
- Tez No: 357949
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN GEZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez çalışması 3308 sayılı çıraklık ve meslek eğitimi kanununa uy¬gun tesviyecilik mesleği çıraklık dönemi pratik eğitimi müfredatına uygun olarak hazırlanmıştır*Bu çalışmada uygulama temrinlerinin dışında gerekli olan teorik konularda mevcutturc Tez çalışmama dayanak oluşturması açısından çeşitli çıraklık eğitim merkezlerinde kayıtlı 100 çırağa 20 sorudan oluşan ve mesleki eğitimleri-' nin muhtevasını araştıran bir anket yapılmıştır-ve anket neticesinde çı¬raklık eğitimi gören çırakların ve bu eğitimi yaptıran usta öğreticilerin ellerinde eğitin için yeterli kaynak bulunmadığı tesbit edilmiş ve bu tez çalışmasına başlanmıştır. Bu programa göre Tesviyecilik çıraklık eğitimi 4 yıl da yapılan bir eğitimdir.Bu programda çıraklık eğitiminin I yılın, 2 yılını, 3. yılı¬nı ve 4. yılını içeren konular 4 ayrı bölüm olarak toplanmıştır. Birinci bölümde, çıraklık eğitiminin I yılını içeren temel tesviyeci-' lik tezgahlarını tanıtmak,bunları güvenle çalıştırmayı, durdurmayı, temel tesviyecilik takımlarını, eğe, çelik cetvel, kumpas, gönye kullanımını, testere ile kesmek, keşke ile kesmek, matkap ucu bilemek,matkapla delik delmek uygulamalarını içeren çeşitli temrin resimleri bulunmaktadır. İkinci bölümde ölçme kontrol âraçlarınm tanıtımı, tornacılık,torna tezgahının tanıtımı, çalıştırılması, durdurulması, torna tezgahında kes¬me ve devir sayısını seçme işlemlerini içeren bilgiler bulunmaktadır.Yine bu bölümde torna kalemlerinin bilenmesi ve bağlanmasına ilişkin bilgiler, alın, silindirik yüzey, delik tornalama, tırtıl çekme, kanal açma gibi be¬ceriye dayalı uygulama temrinleri vardır.İkinci bölümde temel fr^zecilik işlemlerini kapsayan frezenin tanıtımı, çalıştırılması, durdurulması,fre¬ze 'çakılarının bağlanmasij, düzlem yüzey fi'ezeleme konuları mevcuttur. Tesviyecilik meslek eğitimi 3. yıl pratik eğitimi modül kumpasları¬nın tanıtımı, ölçme yapılması,komparatörle ölçme ye kontrol yapmak,ray- baların tanıtımı, ileri tornacilık işlemlerinden eksantrik tornalamak, üçgen, kare, trapez vida açmak gibi tornacılık konuları ile freze tezga¬hında delik delmek ve büyütmek, kramayer dişli açmak, basit ve yedirmeli bölme yapmak, düz dişli, helis dişli açmak ile ilgili bilgi ve beceri kazandırmaya yönelik.temrin levhalarını kapsamaktadır. Tesviyecilik mesleği çıraklık dönemi 4. yıl programında mastarla ölçme yapmak, sertlik ölçme yöntemlerini tanıtmak, düzlem yüzey, silin¬dirik taşlama, tornada özel aparatlarla tornalamak, çeşitli kesicileri1 bilemek, iş bağlama aparatlarıyla tornalamak, çeşitli ısıl işitenleri^ yapılması, hidrolik ve pnömatik sistemlerin tanıtılması konularını içeren temrin levhaları mevcuttur. Müfredat programına uygun olarak hazırlanan bu iş ve işlem yaprakla¬rındaki temrinlerin seçiminde eğitimi yaptıracak iş yerlerinin ve çıraklık eğitim merkezlerinin malzemep takım ve avadanlıklar yönünden kolay temin edebilecekleri ve mali yönden işletmeye fazla yük getirmeyecek örnekler seçilmiştir. Çırağa ve usta öğreticiye kolaylık olması için hazırlanan işlem yap raklarında gerekli olabilecek teknolojik bilgi, bu işin yapımında kullanı¬lacak kesiciler, tezgahlar, ölçü aletleri, öğrenilmesi istenilen işlemler bir tablo ile her temrin için belirlenmiştir. îşlem yapraklarında hazırlanan antedde usta öğreticiye kolaylık sağ¬lanması için yapılıcak işlerdi hangi ölçüleri ve özellikleri arayacağı ve hangi notla değerlendireceği belirlenmiştir.Bu anted de işlemler için za¬man verilmemiştir.Bunun nedenleri; 1- İşletmelerde çırağın eğitimi üretim içinde yapılmaktadır.Yapılan temrinlerde süreklilik olmayabilir* 2— Çırağın becerisine göre zaman takdiri usta öğreticiye bırakılmıştır. Bu eğitimin amacına ulaşabilmesi için çırağın, eğitimi süresince ka¬zandığı becerinin t&kibi ve öğrenme seviyesinin tesbit edilmesi gerekir. Bunun içinde yapılan her işin usta öğretici tarafından notla değerlendi¬rilmesi ve yapılan işte görülen eksikliğin çırağa söylenmesi gerekmekte¬dir. Bu kaynak,bir yol gösterici ve yönlendirici olarak hazırlanmıştır. İşletmenin ve çıraklık eğitim merkezinin şartlarına göre yapılacak tem¬rinlerin sayısı arttırılabilir.Malzeme durumuna göre ölçülerde değişiklik yapılabilinir.Her yıl temrinlerden biri veya birkaçı sınav işi olarak yap- tırılabilinir. ' Bu tez çalışmasının son bölümüncfe ise tez çalışmasına dayanak oluş¬turan anket sorularına ve ankete verilen cevapların neticesine ve yoru¬muna yer verilmiştir. Ayrıca faydalı olacağı düşüncesi ile 19 Haziran 1986 tarihinde yü¬rürlüğe giren 3308 kanun metni de ek olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared in accordance with the Law of Apprenticeship and branch training no 3308 in compliance with the scope of practical train¬ing of apprenticeship term of levelling. In this study there are also nece¬ssary theoretical subjects besides the application practices« For providing a base for my study, an inquiry composed of 20 questions has been applied to 100 apprentices registered to various apprenticeship train¬ing centers, analysing their scope of professional trainings and as the result of this inquiry it has been specified that there isn't sufficient resource available for training these apprentices and for the training masters and so the thesis study has begun. According to this program, levelling apprenticeship training is four (4) years. In this program the apprenticeship training is gathered in four parts each for one year. In the first part which take one year the foil wing are included : to teach the basic levelling machines, to operate and start them safely, to use basic levelling sets, files, steel rullers, compass, angel, to cut with saw and chisel, to sharpen the driller end, and to bore with their drawings. In the second part are description of measurement control devices (gauges), turning, definition of turning tool and operation and stopping, information about cutting and selection of revolutions on turning tool. Also in this part are information concerning sharpening and jigging of turning bits, and application practices such as facing, cylindric surface, bore turn¬ing ; jagging and caping chisels. In the second also subjects as basic planing and milling operations, description, operation and stopping of the milling machine, milling of plane surface. Levelling training includes practical training for three years, des¬cription of module compasses., measuring and control by comparators, descrip¬tion of reamers, advanced turning operations such as turning eccentrices triangle, square, trapezoid threading; pratical plates such as boring and widening the bore at milling machine, milling a cograil, making a simple division, openning plane gears, helical gears. ' In the fourth year levelling apprenticeship training, to make measure¬ments, to define the methods of measuring hardness, turning by special appara¬tus, sharpening various cutters, turning with jigging apparatus, carrying out several heating processes, defining hydraulic and pneumatic systems with practice plates are also included. In selection of these work and process sheets prepared according to the scope program, samples are chosen which do not make a financial problem to the organization and that can be easily provided as materials, devices and apparatus by apprenticeship training centers. In these work sheets prepared to provide efficiency for the apprentice and his master all the necessary technical information, cutters workshops, and guages to be used in this work, the processes to be learned are tabulated for each practice. In the work sheets, the criteria and characteristics and the gradues for evaluation are specified to enable the master to decide on the works. Time for these processes are not specified. The reasons for this are : 1. Training of apprentice in organization is carried out for production. Pratical applications may not be continous. 2. Time limit is upto the master according to the ability of the apprentice. In order to accomplish the aim of training, it is necessary to deter¬mine the craft adapted by the apprentice during his training period and to determine his learning level. Consequently each work to be evaluated by a grade by the master any fault specified in the work to be told by the master to the apprentice. This source has been prepared by as a guide and directory. The number of practices can be encreased acc. to the conditions of the organization and training center. Measurements can be changed acc. to the material conditon. Each year one or a few of the practice can be applied in the examinations. In the last part of this study, the inquiry questions on which this study is based, answers to these questions, and conclusion of the inquiry take place. _ Also as considered necessary, the Law of apprenticeship and crafts training no 3308 valid on June 19» 1986 is enclosed herewith.