Arı sütü enkapsülasyonu
Encapsulation of royal jelly
  1. Tez No: 924122
  2. Yazar: ENES EMRE ATA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
İnsan beslenmesi ve sağlığı için oldukça önemli olan ve her geçen gün kullanımı artan arı sütü, hassas yapısı sebebi ile hasat edilir edilmez soğuk zincir koşullarında taşınmak ve depolanmak zorundadır. Bu çalışmada taze arı sütü ve farklı kaplama materyalleri kullanılarak enkapsüle edilmiş arı sütü örnekleri, antioksidan, antimikrobiyal aktivite ve trans-10-hidroksi-2-dekanoik asit (10-HDA) miktarları açısından kıyaslanmış ve üretilen kapsüller FTIR, SEM ve optik mikroskop kullanılarak karakterize edilmiştir. Enkapsülasyonda sodyum aljinat, pektin ve ksantan gam biyopolimerleri kaplama maddesi olarak kullanılmıştır. Sodyum aljinat ve pektinin birlikte kullanıldığı kapsüllerde en iyi sonuçlara ulaşılmış ve çekirdek maddesini en iyi oranda hapsettiği görülmüştür. %88,35 enkapsülasyon verimi, 1,77 mm ortalama partikül çapında ve %62,16 antioksidan aktivite değerine sahip kapsüller elde edilmiştir. Bu sonuçlar kalite için uluslararası bir standart olarak kabul edilen 10-HDA analizi de desteklemektedir. Saf arı sütünde bulunan %1,91 değerine en yakın sonuç, sodyum aljinat ve pektinin ile kaplanmış kapsüllerde %1,61 olarak elde edilmiştir. Ayrıca saf arı sütünün de kapsüllenmiş arı sütünün de E. coli ve S. aureus'a karşı antibakteriyel aktivite gösterdiği de tespit edilmiştir. Sonuç olarak muhafaza edilmesi zor olan ve soğuk zincir ile ulaştırılması gereken bu kıymetli ürünün farklı bir yöntem ile biyokimyasal aktivitelerini de koruyarak muhafaza edilebileceği ve yeni bir ürün elde edilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Royal jelly, which is very important for human nutrition and health and whose usage is increasing day by day, must be transported and stored under cold chain conditions as soon as it is harvested due to its sensitive structure. In this study, fresh royal jelly and royal jelly samples encapsulated using different coating materials were compared in terms of antioxidant, antimicrobial activity, and trans-10-hydroxy-2-decanoic acid (10-HDA) amounts and the produced capsules were characterized using FTIR, SEM and optical microscope. Sodium alginate, pectin and xanthan gum biopolymers were used as coating materials in encapsulation. The best results were achieved in capsules where sodium alginate and pectin were used together and it was seen that they trapped the core material at the best rate. Capsules with 88.35% encapsulation efficiency, 1.77 mm average particle diameter and 62.16% antioxidant activity value were obtained. These results also support 10-HDA analysis, which is accepted as an international standard for quality. The closest result to the 1.91% value found in pure royal jelly was obtained as 1.61% in capsules coated with sodium alginate and pectin. It was also determined that both pure royal jelly and encapsulated royal jelly exhibited antibacterial activity against E. coli and S. aureus. As a result, it was concluded that this valuable product, which is difficult to preserve and must be delivered with a cold chain, can be preserved with a different method while preserving its biochemical activities and a new product can be obtained.