Üçüncü sektörde insan kaynakları yönetimi: Kurumsallaşma ve gönüllü yönetimi perspektifinden bir inceleme
Human resource management in the third sector: An examination from the perspective of institutionalization and volunteer management
  1. Tez No: 924132
  2. Yazar: RABİA RUMEYSA KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Sosyoloji, Insurance, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, üçüncü sektör kuruluşlarında insan kaynakları yönetiminin kamu ve özel sektörlerden farklı dinamiklerini ve bu alandaki eksiklikleri ele almaktadır. Üçüncü sektör, gönüllülük ve kar amacı gütmeyen faaliyetler üzerine kurulu bir yapıya sahip olduğundan, hem profesyonel çalışanların hem de gönüllülerin etkili bir şekilde yönetilmesi sektörel başarının kritik unsurlarını oluşturmaktadır. Araştırmada, üçüncü sektör kuruluşlarının karşı karşıya olduğu finansal yetersizlikler ve kurumsallaşma eksikliklerinin, çalışan bağlılığını ve gönüllü motivasyonunu olumsuz etkilediği vurgulanmıştır. Gönüllülük olgusu, bu kuruluşların temel yapı taşı olmasına rağmen, gönüllülerin kayıt altına alınmaması, finansal planlama belirsizlikleri ve sistemsiz bir gönüllü yönetimi, sektörde verimliliği düşürmektedir. Öte yandan, insan kaynakları yönetiminin profesyonelleştirilmesi, bu kuruluşların sürdürülebilirliğini artıracak önemli bir adım olarak öne çıkmaktadır. Araştırmada, Türkiye'deki üçüncü sektör kuruluşlarında insan kaynakları yönetiminin henüz yeterince benimsenmediği, bu alandaki departmanların yaygınlığının oldukça sınırlı olduğu ifade edilmiştir. Ayrıca, literatür taramaları ve katılımlı gözlem verileri, insan kaynakları yönetiminin bir“maliyet unsuru”değil, uzun vadede kurumsal sürdürülebilirlik için stratejik bir yatırım olduğunu ortaya koymaktadır. Üçüncü sektör kuruluşlarının kurumsallaşma, gönüllü yönetimi ve insan kaynakları yönetimi unsurlarını entegre bir şekilde ele alması gerekmektedir. Doğru planlama ve uzun vadeli stratejilerle, bu kuruluşların toplum nezdindeki görünürlüğü artırılabilir, toplumsal faydaları daha etkili bir şekilde sunulabilir. İnsan kaynakları yönetimine yapılacak yatırımlar, kuruluşların iç yapısını güçlendirmekle kalmayıp, çalışan ve gönüllülerin motivasyonunu da artıracaktır. Bu nedenle, kısa vadeli tasarruflar yerine uzun vadeli insan kaynağı yatırımları, üçüncü sektörün tüm paydaşları için daha sürdürülebilir bir çalışma ortamı yaratabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the distinctive dynamics of human resource management (HRM) in third-sector organizations, which differ from those in the public and private sectors, as well as the deficiencies in this area. Since the third sector is structured around volunteerism and non-profit activities, the effective management of both professional employees and volunteers constitutes critical components of sectoral success. The research emphasizes that financial constraints and a lack of institutionalization faced by third-sector organizations negatively impact employee commitment and volunteer motivation. Although volunteerism serves as the cornerstone of these organizations, the absence of volunteer registration, uncertainties in financial planning, and an unstructured approach to volunteer management hinder efficiency within the sector. On the other hand, the professionalization of human resource management emerges as a significant step toward enhancing the sustainability of these organizations. The study highlights that human resource management has not yet been sufficiently embraced in third-sector organizations in Turkey, and the prevalence of HR departments in this area remains notably limited. Furthermore, literature reviews and participatory observation data reveal that HRM should not be perceived merely as a“cost factor”but rather as a strategic investment for institutional sustainability in the long term. It is crucial for third-sector organizations to integrate the elements of institutionalization, volunteer management, and human resource management in a cohesive manner. Through proper planning and long-term strategies, these organizations can enhance their visibility in society and deliver social benefits more effectively. Investments in HRM not only strengthen the internal structure of organizations but also boost the motivation of both employees and volunteers. Therefore, it is concluded that prioritizing long-term investments in human resources over short-term cost-saving measures can create a more sustainable working environment for all stakeholders in the third sector.