İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgüt kültürü oluşturmadaki yeterlilik derecesi
Qualification degree for human resources management applications
  1. Tez No: 552467
  2. Yazar: TUĞÇE AYDINER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İşletmeler de, hem küreselleşme ve teknolojinin hızına, hem de her geçen gün büyüyen ve çetinleşen rekabet ortamına ayak uydurabilmek için insanın önemi artmış ve insan odaklı yönetim anlayışı ön plana çıkmıştır. Aynı zaman da işletmeler varlıklarını sürdürebilmek için örgüt kültürü oluşturma çabası içine girmişlerdir. Bu yüzden işletmelerde ki insan kaynakları yönetimi uygulamalarının etkin şekilde yerine getirilmesi için örgüt kültürü ile aralarındaki ilişkilerin saptanması gerekmektedir. Bu çerçeveyi temel alan tezin ana amacı, bir holding çalışanlarının örgüt kültürünü ve insan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgüt kültürü oluşturmadaki yeterlilik derecesini algılama düzeylerini belirlemektir. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konu ile ilgili genel bilgilere yer verilmiş, ikinci bölüm de insan kaynakları yönetimi ve uygulamaları ele alınmış, üçüncü bölümde kültür ve örgüt kültürü kavramları incelenmiş, dördüncü bölümde insan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgüt kültürü oluşturmadaki yeterlilik derecesine ilişkin araştırmaya yer verilerek, beşinci bölümde sonuç ve öneriler paylaşılmıştır. Araştırmanın amacına yönelik kolayda örnekleme yöntemi ile İstanbul ilinde 8 farklı sektörde faaliyet gösteren bir holdingin beyaz yaka 154 çalışanı örneklem olarak ele alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket uygulaması kullanılmış ve elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Verilerin istatistik analizinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgüt kültürü oluşturmada ki yeterlilik düzeyini belirlerken, çalışmada belirlenen bağımsız değişkenlerin etkisini ölçmek amacı ile t testi ve varyans analizi (One-Way ANOVA) testi kullanılmıştır. İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgüt kültür oluşturmada çalışanlarının cinsiyetine ve çalıştıkları bölümlere göre farklılık gösterdiği, yaş, kıdem ve eğitim düzeylerine göre ise farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Businesses are also growing on the pace of globalization and technology, as well as every passing day and the importance of human beings to keep pace with the evolving, competitive environment and focused management approach has been highlighted. At the same time businesses are continue to have their presence they have entered into an effort to create the organizational culture. Therefore, it is possible to actively manage the human resource management practices in the enterprises organizational culture for the fullfillment of their relations. The main purpose of this thesis is to determine the level of perception of the organizational culture and the degree of competence of human resource management practices in creating an organizational culture within the enterprise employees. The research consists of five parts. The first chapter is general information about the topics. Second chapter is the human resources management and applications. Third chapter is the concepts culture and organizational culture. Fourth chapter is the research on the degree of compotence human resource management practices in establishing organizational culture. Results and recommendations shared in the fifth chapter. For the purpose of the study, a sample of 154 employees of white collar working in 8 different sectors in the province of Istanbul was taken as a sample. In the study, the questionnaire was used as a data collection tool and the data obtained were analyzed with SPSS 22.0 program. In the statistical analysis of data, frequency, percentage, mean, standard deviation descriptive statistics were used. Organizational culture of human resources management practices determining the level of competence in the creation, the independent T test and (One-Way ANOVA) test is used. It has been determined that human resources management practices differ according to the gender of the employees and the departments they work in creating organizational culture, and they do not differ according to their age, seniority and education levels.