İnfaz ve koruma memurlarının fiziksel aktivite düzeylerinin psikolojik iyi oluş ve tükenmişlik durumları üzerine etkisi
The effect of physical activity levels of execution protection officer on psychological well-being and burnout conditions
  1. Tez No: 924154
  2. Yazar: ESRA ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı infaz ve koruma memurlarının fiziksel aktivite durumlarının psikolojik iyi oluş ve tükenmişlik düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemi 2024 yılında Gümüşhane ilinde görev yapan 82 kadın, 143 erkek ve toplamda 225 infaz ve koruma memurlarından oluşmaktadır. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Tükenmişlik Ölçeği ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, frekans, yüzde) hesaplanmıştır. Gruplar arasındaki farklılıkların belirlenmesi amacıyla Bağımsız T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmış, ANOVA sonuçlarında anlamlı farklılıklar tespit edilmesi durumunda, farklı grupların belirlenmesi için Tukey testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of physical activity status of correctional officers on psychological well-being and burnout levels. The sample of the study consists of 82 female, 143 male and a total of 225 correctional officers working in Gümüşhane province in 2024. Psychological Well-being Scale, Burnout Scale and International Physical Activity Scale were used as data collection tools within the scope of the research. Descriptive statistics (mean, standard deviation, frequency, percentage) were calculated for data analysis. Independent T-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were applied to determine the differences between the groups, and in case of significant differences in the ANOVA results, Tukey test was used to determine the different groups.