Okullar arası spor müsabakalarının kalitesinin paydaş görüşlerine göre incelenmesi
Examination of the quality of inter-school sports competitionsaccording to stakeholder views
- Tez No: 924153
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ CULHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı, okullar arası spor müsabakalarının kalitesini paydaş görüşlerine göre incelemektir. Çalışma grubunu Şanlıurfa iline bağlı Karaköprü ve Haliliye ilçesinde bulunan resmi ortaokul ve liselerde görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenleri ile müsabakalara katılım sağlamış öğrenciler oluşturmaktadır. Toplamda 22 katılımcı ile görüşmeler gerçekleşmiştir. Bu çalışma grubu nitel çalışmalarda sıklıkla kullanılan amaçlı örneklem modeliyle oluşturulmuştur. Araştırmada fenomenoloji deseni tercih edilmiştir. Araştırmada, görüşmeler için araştırmacı tarafından hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Okullara bizzat gidilerek okullar arası spor müsabakalarına katılım sağlamış, araştırmaya katılmaya rıza gösteren öğrenciler ile beden eğitimi ve spor öğretmenleriyle görüşülmüştür. Görüşmeler ortalama 25-30 dakika sürmüştür. Görüşmeler sonunda veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonunda ulaşım, spor malzemelerinin yetersizliği, sağlık ve güvenlik yetersizlikleri ön plana çıkmıştır. Spor müsabakalarına katılım sağlayan beden eğitimi ve spor öğretmenleri ile öğrenciler bazı tesislerin yetersizliğini dile getirmişlerdir. Katılımcılar ödüllerin daha fazla çeşitlilik içermesi gerektiğine değinmiş, okul yönetimi, veli ve ilgili kuruluşların gerekli desteği sağlaması ve bu desteklerin devamlılığı yönünde önerilerini dile getirmişlerdir. ANAHTAR KELİMELER: Kalite, Müsabaka, Okul, Okul Sporları
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the quality of interschool sports competitions based on the perspectives of stakeholders. The study group consists of physical education and sports teachers working in public middle and high schools in the Karaköprü and Haliliye districts of Şanlıurfa, as well as students who participated in the competitions. A total of 22 participants were interviewed. This study group was formed using a purposive sampling method, which is commonly used in qualitative research. The phenomenological design was preferred for this study. A semi-structured interview form prepared by the researcher was used for the interviews. The interviews were conducted with students who had participated in interschool sports competitions and who consented to take part in the research, as well as with physical education and sports teachers. The interviews lasted on average 25-30 minutes. At the end of the interviews, the data were analyzed using content analysis. The study found that issues such as transportation, insufficient sports equipment, and health and safety inadequacies were prominent. Both physical education and sports teachers and students who participated in the competitions expressed concerns about the inadequacy of some facilities. KEYWORDS: Competition, School, School Sports, Quality