Hemşirelerin sigara kullanma davranışının üçüncü el sigara dumanına yönelik görüş ve inançlarına etkisi
The effect of nurses' smoking behavior on their views and beliefs about third-hand smoke
  1. Tez No: 924180
  2. Yazar: AYŞEGÜL TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK DAĞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve Amaç: Sigara kullanımı, bireyler ve çevre için ciddi sağlık riskleri oluştururken, sigara dumanına maruz kalan eşyalar da olumsuz etkiler taşımaktadır. Hemşirelerin, sigara kullanımının önlenmesi, tütün kontrolü ve toplumda farkındalık yaratmada önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Bu araştırma, hemşirelerin sigara kullanma davranışlarının, üçüncü el sigara dumanına yönelik görüş ve inançlarına etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Bu kesitsel çalışma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışan 309 hemşire ile yürütülmüştür. Hemşireler, basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilmiş ve veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Veri toplama araçları arasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Üçüncü El Sigara Dumanına Yönelik Görüş Formu ve Üçüncü El Sigara Dumanına Yönelik İnançlar (ÜESDYİ) Ölçeği yer almıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan hemşirelerin %83,5'i kadın, %53,1'i evlidir ve yaşları 23-59 arasında değişmektedir. Mesleki deneyim süreleri ortalama 10,89∓8,50 yıldır. Hemşirelerin ÜESDYİ Ölçek puan ortalaması 3,85∓0,67, sağlığa etkisi alt boyutu 4,08∓0,72 ve çevrede kalıcılık alt boyutu 3,67∓0,74'dür. Bu sonuçlar, hemşirelerin üçüncü el sigara dumanının çevre ve sağlık üzerindeki etkilerine dair inançlarının yüksek olduğunu göstermektedir. Ancak, hemşirelerin %77,3'ü üçüncü el sigara dumanı kavramını daha önce duymamış, duyanların ise yalnızca %12,9'u doğru tanım yapabilmiştir. Sonuç: Hemşirelerin sigara kullanma davranışları, üçüncü el sigara dumanı kavramını duymaları, bu kavramı tanımlama şekilleri, sağlığa etkileri ve son 7 gün içinde sigara kokusu alma durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Hemşirelerin sigara kullanma durumuna göre ÜESDYİ toplam, ÜESDYİ sağlığa etkisi ve ÜESDYİ çevrede kalıcılığı puanları bakımından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: While smoking poses serious health risks for individuals and the environment, it also has negative effects on objects exposed to cigarette smoke. It is known that nurses play an important role in the prevention of smoking, tobacco control and raising awareness in the community. This study aims to evaluate the effect of nurses' smoking behaviors on their views and beliefs about third-hand smoke. Method: This cross-sectional study was conducted with 309 nurses working at Ege University Medical Faculty Hospital. Nurses were selected by simple random sampling method and data were collected by face-to-face interview method. Data collection tools included the Introductory Information Form, Opinion Form on Thirdhand Smoke and Beliefs about Third-hand Smoke (BATHS) Scale. Findings: Among the nurses who participated in the study, 83.5% were female, 53.1% were married, and their ages ranged between 23 and 59 years. The mean duration of professional experience was 10.89∓8.50 years. The nurses' mean score on the BATHS Scale was 3.85∓0.67, the effect on health sub-dimension was 4.08∓0.72, and the persistence in the environment sub-dimension was 3.67∓0.74. These results show that nurses have high beliefs about the effects of third-hand smoke on the environment and health. However, 77.3% of the nurses had not heard of the concept of third-hand smoke before, and only 12.9% of those who had heard of it were able to define it correctly. Conclusion: No significant correlation was found between nurses' smoking behaviours, hearing the concept of third-hand smoke, the way they defined this concept, its effects on health and smelling cigarette odour in the last 7 days (p>0.05). According to the smoking status of the nurses, no significant difference was found in terms of the total scores of BATHS, the effect of BATHS on health and the permanence of BATHS in the environment (p>0.05).