Abdülkadir es-Sûfî'nin (Ian Dallas) hayatı ve tasavvufî görüşleri
Abdulqadi̇r es-Sûfi's (Ian Dallas) life and his views on tasawuf
  1. Tez No: 928520
  2. Yazar: MERVE AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHAP YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
1930 senesinde İngiltere'de dünyaya gelen Abdülkadir es-Sûfî(Ian Dallas) gençlik dönemini Avrupa'da geçirmiştir. 1967 yılında Müslüman olmuş ve Müslüman olduktan sonra Fas/Meknes'te Şâzelî- Derkāvî Şeyhi Muhammed b. Habib'in müridi olmuştur. Bilahare şeyhinin işaretiyle İngiltere'ye geri dönüp orada irşat faaliyetlerinde bulunan es-Sûfî birçok insanın Müslüman olmasına vesile olmuştur. 1976 yılında Londra'dan 200 km uzaklıkta satın alınan çiftlikte İslam'ı kabul eden 200 aile ile birlikte yaşamış ve burada kurduğu bu müessese dünyanın pek çok yerinden insanların ilgisini çekmiştir. Müslüman olduktan sonra hayatının tamamını İslam'ı ve İslam'ın toplumsal hayatını öğrenmek ve öğretmek ile geçirmiştir. Şeyhinin vefatı sonrasında Muhammed el-Feytûrî'ye intisab ederek ondan icazet almış ve Şâzelî- Derkāvî tarikatının şeyhi olmuştur. Bizzat kurmuş olduğu ve kurulmasına vesile olduğu müesseselerle birçok insanın İslam'ı ve Tasavvufu tanımasına vesile olmuştur. 91 yıllık ömrüne birçok eser sığdıran Abdülkadir es-Sûfî birçok konuda eseler kaleme almış ve konferanslar vermiştir. İnsanlara İslam'ın sadece zahirî kısmını değil İslam'ın ruhu olan Tasavvufu da kendi yaşantısıyla tanıtmaya gayret etmiştir. Es-Sûfî'ye göre Tasavvuf sadece zikir çekmek değildir. Bilakis Tasavvuf toplumsal hayatın bir parçası olmak ve sosyal meselelerle yakından ilgilenmek anlamına gelmektedir. 2021 yılının Ağustos ayında vefat eden es-Sûfî arkasında birçok İslamî müessese, vakıf ve okul bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
ʿAbd al-Qadir as-Sūfī (Ian Dallas) who born in 1930 in England, spent his youth in Europe. In 1967, he became a Muslim. After becoming a Muslim, he became a disciple of Shaykh Muhammad b. Habib, the Shaykh of Shāzelī-Darqāwī in Morocco/Meknes. Later, with the sign of his sheikh, as-Sūfī returned to England and carried out his religious activities there and was instrumental in the conversion of many people to Islam. In 1976, he lived with 200 families who accepted Islam in a farm bought 200 kilometres away from London, and this institution he established attracted the attention of people from many parts of the world. After becoming a Muslim, he spent his entire life teaching Islam and its social life. After the death of his shaykh, he was initiated into Muhammad al-Faytūrī and received his ijazād from him and became the shaykh of the Shāzelī-Darqāwī order. He was instrumental in introducing many people to Sufism and Islam through the institutions he personally established and helped to establish. In his 91 years of life, ʿAbd al-Qadir as-Sūfī wrote books and articles in various media. He has endeavoured to introduce people not only to the zahir part of Islam but also to Sufism, which is the spirit of Islam, through his own life. According to al-Sufi, Sufism is not only dhikr. On the contrary, Sufism means being a part of social life and being closely involved in social issues. In August 2021, al-Sufi passed away, leaving behind many Islamic institutions, foundations and schools.