Siyatik sinir bloğu yapılan ratlarda intravenöz lipid emülsiyon uygulamasının motor blok süresine etkisi
  1. Tez No: 924190
  2. Yazar: ÖZGE KÖMPE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZGÜR KÖMÜRCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Periferik sinir blokları, hem cerrahi anestezi yönetiminde hem de multimodal analjezi stratejilerinde etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Lokal anestezik toksisitesinde tedavi amacıyla kullanılan intravenöz lipid emülsiyonu (İLE), lokal anesteziye bağlı blok süresini kısaltabilmektedir. Bu deneysel çalışmada, perkütan teknik ile siyatik sinir bloğu uygulanan ratlarda, intravenöz uygulanan İLE ve Serum Fizyolojik (SF)'in motor blok süresine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.Yöntem: Bu deneysel çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEHAM)'nde randomize ve çift kör olarak yürütüldü. Tek taraflı siyatik sinir bloğu uygulanan 20 tane Wistar Albino türü erkek rat çalışmaya dahil edildi. Randomizasyon sonrası ratlar İLE (Grup L) ve Serum Fizyolojik (Grup S) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Grup S'ye iv 7,5 ml/kg Serum Fizyolojik, Grup L'ye iv 7,5 ml/kg %20 lipid çözeltisi uygulandı. Motor, duyu ve derin duyu blok süreleri işlem sonrası araştırma gruplarını bilmeyen bir araştırmacı tarafından 0.,1.,5.,10.dk ve sonraki her 10 dk da bir blok ortadan kalkana kadar değerlendirildi. Bu çalışmada birincil ölçümümüz motor blok etkisinin geri dönme süresiydi. İkincil olarak ise duyu ve derin duyu bloklarının geri dönme süreleri değerlendirildi.Bulgular: Çalışmaya ortalama ağırlıkları 355 gram (g) olan ve normal motor aktiviteye sahip 20 adet Wistar Albino türü erkek rat dahil edildi. (Grup S: 10, Grup L: 10). Siyatik sinir bloğu sonrası motor fonksiyonun geri dönme süreleri Grup S' de ortalama 94 ± 6.9 dk, Grup L' de 36 ± 8.4 dk bulundu. İki grup arasında motor fonksiyon açısından siyatik bloğun tersine çevrilmesine kadar geçen sürede istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (P < 0.05). Duyu bloğu etki süresi ortalama Grup S için 104 ± 5.1 dk, Grup L için 45 ± 9.7 dk; derin duyu bloğu etki süresi Grup S için 104 ± 11.7 dk, Grup L için 43 ± 11.5 dk idi. İki grup arasında duyu ve derin duyu fonksiyonunun geri dönmesine kadar geçen sürede de istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi (P < 0.05).Sonuçlar: Bu çalışmada, perkütan yaklaşımla siyatik sinir bloğu yapılan ratlara İLE uygulamasının motor blok süresini kısalttığını gözlemledik. Aynı zamanda İLE uygulaması sonrası duyu ve derin duyu blok sürelerinde de kısalmalar tespit ettik. Elde edilen veriler periferik sinir bloklarında İLE'nin blok süresini kısaltmış olduğunu gösterse de klinik uygulamalara yön verebilmesi için daha kapsamlı randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Peripheral nerve blocks are used effectively in both surgical anesthesia management and multimodal analgesia strategies. Intravenous lipid emulsion (ILE), which is used to treat local anesthetic toxicity, may shorten the duration of local anesthesia-induced blockade. In this experimental study, we aimed to compare the effects of intravenously administered ILE and Normal Saline (NS) on motor block duration in rats undergoing sciatic nerve block via a percutaneous technique.Methods: This experimental study was conducted in a randomized, double-blind manner at Ondokuz Mayıs University Experimental Animals Research and Application Center (DEHAM). Twenty male Wistar Albino rats underwent unilateral sciatic nerve block. After randomization, the rats were divided into two groups: ILE (Group L) and Normal Saline (Group S). Group S received 7.5 ml/kg intravenous normal saline, while Group L received 7.5 ml/kg of a 20% lipid solution. Motor, sensory, and deep sensory block durations were assessed at 0, 1, 5, and 10 minutes post-procedure, and then every 10 minutes until the block resolved, by a blinded investigator. The primary outcome of this study was the time to reversal of motor block. Additionally, sensory and deep sensory block durations were evaluated as secondary outcomes.Results: A total of 20 male Wistar Albino rats with an average weight of 355 grams and normal motor activity were included in the study (Group S: 10, Group L: 10). The time to motor function recovery after sciatic nerve block was 94 ± 6.9 minutes in Group S and 36 ± 8.4 minutes in Group L. There was a statistically significant difference between the two groups regarding the time to reversal of the sciatic block (P < 0.05). The mean sensory block duration was 104 ± 5.1 minutes in Group S and 45 ± 9.7 minutes in Group L, while the mean deep sensory block duration was 104 ± 11.7 minutes in Group S and 43 ± 11.5 minutes in Group L. A statistically significant difference was also found between the two groups in terms of sensory and deep sensory block resolution times (P < 0.05).Conclusion: In this study, we observed that ILE administration shortened the motor block duration in rats undergoing sciatic nerve block via a percutaneous approach. Additionally, ILE administration also reduced sensory and deep sensory block durations. Although the data suggest that ILE shortens block duration in peripheral nerve blocks, more comprehensive randomized controlled trials are needed to guide clinical applications.