Muhammed el-Feytûrî ve şiirleri
Muhammad al-Fayturi and his poetry
- Tez No: 965267
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ŞENSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma, 1936 yılında Libya ile Sudan arasındaki sınırda yer alan el-Cüneyne şehrinde doğan Sudanlı şair Muhammed Receb Miftah el-Feytûrî'yi ele almaktadır. Sudan'da yaşanan savaşlar sebebiyle birçok Arap ülkesine göç etmek zorunda kalmış ve uzun süren bir hastalığın ardından 2010 yılında Fas'ta vefat etmiştir. el-Feytûrî, modern Arap şiirinin en önemli öncülerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma; bir giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, konunun önemi, amacı, yöntemi ve problemi ele alınmakta; ayrıca bazı kaynaklara ve el-Feytûrî'nin yaşadığı döneme genel bir bakış sunulmaktadır. Birinci bölümde şairin doğumu, soyu, yetiştiği çevre ve vefatına kadar yayımladığı şiirsel eserleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise şairin şiirlerinde ele aldığı konular tahlil edilmiştir. Bunlar arasında Afrika davasına bağlılık, Arap meseleleri, tasavvuf, aşk, mersiye ve hiciv gibi konular yer almaktadır. Üçüncü bölüm ise, şairin şiirindeki sözcük ve yapıların anlam ve sanat yönünden incelenmesi yapılmıştır. Ayrıca bu bölümde, onun şiirleri belagat ve aruz ilimleri çerçevesinde ele alınmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada, el-Feytûrî'nin hem içerik hem de biçim bakımından şiirinde gerçekleştirdiği yenilikler ortaya konmuştur. Geleneksel Arap şiirinin kalıplarının dışına çıkarak modern şiirin önde gelen isimlerinden biri olmasında, sahip olduğu sanatsal özgünlüğün büyük payı olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the Sudanese poet Muhammad Rajab Miftah al-Fayturi, who was born in 1936 in the city of Al-Junaynah, located on the border between Libya and Sudan. Due to the wars that took place in Sudan, he was forced to migrate to several Arab countries, and he passed away in Morocco in 2010 after a long illness. Al-Fayturi is regarded as one of the foremost pioneers of modern Arabic poetry. The study consists of an introduction and three main chapters. The introduction addresses the importance, aim, method, and problem of the topic. It also provides an overview of some references and the historical context in which al-Fayturi lived. The first chapter explores the poet's birth, lineage, cultural environment, and the poetic works he published up until his death. The second chapter analyzes the major themes present in his poetry, including commitment to the African cause, Arab issues, Sufism, love, elegy, and satire. The third chapter is dedicated to an artistic and semantic study of his poetry, through the analysis of vocabulary and structures, highlighting rhetorical, stylistic, and prosodic elements in his work. In conclusion, this study reveals the traces of the innovations that al-Fayturi introduced in his poetry, both in form and content. It emphasizes that his artistic originality played a significant role in his emergence as one of the leading figures of modern Arabic poetry, particularly through his departure from the conventions of traditional Arabic verse.