Kolon adenokarsinomlarında osteopontin ekspresyonu ve prognostik parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi
Expression of osteopontin in colon adenocarcinomas and evaluation of the relationship with prognostic parameters
- Tez No: 924222
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALPER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Akca, Y. Kolon adenokarsinomlarında osteopontin expresyonu ve prognostik parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi S.B. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2015. Tüm dünyada yaygın olarak rastlanan ve kanser ile ilişkili ölümlerin yaklaşık % 10'undan sorumlu olan kolon adenokarsinomları gastrointesinal sistemde en sık görülen tümörlerdir. Bir ekstrasellüler matriks molekülü olan osteopontin (OPN) ise, tümörün metastaz potansiyelini ölçmede önemli rol oynamaktadır Araştırmamızda kolon adenokarsinomlarında osteopontin expresyonu ve prognostik parametrelerle ilişkisini incelemek ve biyobelirteç açısından değerlendirmek hedeflenmiştir. Çalışmamız 2013- 2015 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi kliniğinde kolon adenokarsinomu tanısı ile subtotal ve total kolektomi uygulanmış 50 hasta ile kolonoskopik biyopsi ile adenomatöz polip tanısı almış 16 hastanın retrospektif olarak incelenmesi ile yapılmıştır. Kontrol grubu olarak 10 adet nontümöral kolon dokusu seçilmiştir. Her olgu için, komşuluğunda normal dokuyu da içeren, derecesi en yüksek tümör alanını temsil eden preperat seçilmiştir. İmmünhistokimyasal boyama Osteopontin Rabbit Polyclonal Antibody (RB-9097-R7) (Thermo Scientific) antikoru ile 1: 50 dilüsyonda Leica Bond max cihazda otomatize olarak yapılmıştır. Tümörlü olguların %88'i (n=44) adenokarsinom, %12'si (n=6) müsinöz adenorkasinomdu, poliplerin %50'si (n=8) Tübüler adenom, %25'i Tübülovilllöz adenom ve %25'i (n=4) villöz adenomdu.
Özet (Çeviri)
Akca, Y. Expression of osteopontin in colon adenocarcinomas and evaluation of the relationship with prognostic parameters H.M. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital, Department of Pathology, Residency Thesis, Ankara, 2015. Colon adenocarcinomas are commonly encountered all over the world. They are responsible for about 10 per cent of deaths in the World and are the most common tumours in the gastrointestinal system. An extracellular matrix molecule, osteopontin (OPN), is used to measure the metastasis potential of the tumour. Our study aimed to examine osteopontin expression in colon adenocarcinomas and its relationship with prognostic parameters and to evaluate it in terms of biomarkers. Our study was conducted by retrospectively examining 50 patients who underwent subtotal and total colectomy with the diagnosis of colon adenocarcinoma and 16 patients who were diagnosed with adenomatous polyps by colonoscopic biopsy in the General Surgery Clinic of the Ministry of Health, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital between 2013 and 2015. 10 non-tumoral colon tissues were selected as the control group. The preparation representing the highest grade tumor area, including adjacent normal tissue, was selected for each case. Immunohistochemical staining was performed automatically with the Leica Bond Max device at a 1:50 dilution with the Osteopontin Rabbit Polyclonal Antibody (RB-9097-R7) (Thermo Scientific) antibody. Of the tumor cases, 88% (n=44) were adenocarcinoma, 12% (n=6) were mucinous adenocarcinoma, 50% (n=8) of the polyps were tubular adenoma, 25% were tubulovillous adenoma, and 25% (n=4) were villous adenoma.