Kıraat farklılıkları ile ilgili rivâyetlerin değerlendirilmesi (Kütüb-i Sitte özelinde)
Evaluation of the narrations about the differences in recitation (Specific to the Kütüb-i Sitte)
  1. Tez No: 924224
  2. Yazar: AYTAÇ AYKANAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kur'ân'ı Kerîm, Allah'ın insanlığa son olarak gönderdiği ilahi hitaptır. Hadisler ise ilahi hitâbın ilk muhâtabı olan Hz. Peygamber'in (s.a.v.) fiilî, kavlî ve takriri sünnetini kapsayan metinlerdir. Bu metinler metin ve sened yönünden sahih ve zayıf olarak ayrıştırılıp güvenilir altı kitap olarak kabul edilen Kütüb-i Sitte kaynaklarında bir araya getirilmiştir. Bu çalışmada, Kütüb-i Sitte kaynaklarında geçen kıraat farklılıklarını temsil eden rivâyetlerin tespitini ve bu rivâyetlerin hadis, kıraat ve tefsir gibi farklı disiplinler açısından değerlendirilmesini konu edinmiştir. Dört bölüm olarak ele alınan çalışmanın birinci bölümünde araştırmanın kuramsal çerçevesi, kaynakları hakkında bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde konunun anlaşılmasına alt yapı sağlamak adına kıraat ilminin tanımı, konusu, amacı ve faydaları, tarihi, öğretim metodları, kıraatlerin kabul olma şartları, kıraatlerin çeşitleri, kıraat imamları ile râvileri ve kıraat ilmi ile hadis ilmi arasındaki bağlam hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölüm ise iki ana başlık altında ele alınmıştır. Birinci ana başlıkta tespitini ve değerlendirmesini yapacağımız kıraat farklılıklarının geçtiği Kütüb-i Sitte kaynakları hakkında kısa bilgiler verilmiştir. İkinci ana başlıkta ise Kütüb-i Sitte'deki hadis kitaplarında geçen kıraat farklılıkları ile ilgili rivâyetlerin tespiti yapılmış ve tespit edilen bu rivâyetlerin metinleri ve senetleri hadis, kıraat ve tefsir ilim dallarında incelenerek değerlendirmeleri yapılmıştır. Sonuç ve öneriler bölümü olan son bölümde sayılar veriler başta olmak üzere genel bir değerlendirmeye yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Qur'an is the last divine address sent by Allah to humanity. Hadiths, on the other hand, are texts that cover the actual, qawli and taqrir sunnah of the Prophet, who is the first addressee of the divine address. These text were separated as aunthentic and weak in terms of text and brought in the Kütüb-i Sitte.sources, which are accepted as six reliable books. In this study, it is about the determiniation of the narrations that represent the differences in the reciation in the Kütüb-i Sitte sources and the evaluation of these narrations in terms of different disciplines such as hadith, reciation and tafsir. The fırst part of the study, which is considered as four parts, information about the theoretical framework and sources of the rese arch is included. In the second part, in order to provide an infrastructure for the understanding of the subject, the definition, subject, purpose and benefits of the science of recitiaon, its history, teaching method, the conditions for the acceptance of recitations, the types of recitations, the imams and narrators of recitation and information about the context between the science of recitation and the science of hadith. The third part is discussed under two main headings. In the fırst main heading, brief information is given about the sources of the Kütüb-i Sitte, where the differences in recitation that we will determine and evaluate are mentioned. In the second main heading, the narrations about the differences in recitation in the hadith books in the Kütüb-i Sitte were determined and the text and deeds of these narrations were determined hadith, recitation and tafsir were examined and evaluated in the branches of science. In the last section, which is the conslusion and suggetions section, a general evaluation, especially the number and data, is included.