İlkokul yöneticilerinin kullandıkları güç oyunlarının personel güçlendirme ile ilişkisi
The relationship betwen the power games used by school administrators and staft empowerment
- Tez No: 924228
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Güç insanlık var olduğu sürece yerini, önemini koruyacak bir kavramdır şüphesiz. Güç, insanın var olduğu her sahnede, örgüt hiyerarşinin her basamağında her yönde çeşitli yöntem, teknik ve oyunlarla kendini gösterir. Bu çalışmada 'İlkokul Yöneticilerinin Kullandıkları Güç Oyunlarının Personel Güçlendirme ile İlişki Durumu' incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modeli kullanılan çalışmanın örneklemini Balıkesir ilinde görev yapan 114 öğretmen ve 242 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Katılımcılar çalışmaya gönüllü katılarak katkı sağlamışlardır. Veri toplama aracı üç bölümden oluşmuş birinci bölümde katılımcıların demografik özellikleri ikinci bölümünde orijinali Joanna Medwick (1996) tarafından geliştirilen ve Tezcan KORUCUOĞLU tarafından Türkçeye çevrilen 'Güç Oyunları Algı Ölçeği' ve üçüncü bölümde ise Olca SÜRGEVİL DALGIÇ tarafından geliştirilen 'Personel Güçlendirme Ölçeği' kullanılmıştır. Veri analizi aşamasında SPSS programı kullanılmış olup yönetici ve öğretmenler ile ilgili değişkenlerin örgütsel güç oyunlarına ve personel güçlendirmeye etkilerini incelemek için bir dizi tek faktörlü ANOVA testi uygulanmıştır. Anlamlılık durumlarını belirlemek için varyans analizi sonuçları veren tüm değişkenler için Tukey HSD testi kullanılarak post hoc analizler yapılmıştır. İlkokul yönetici ve öğretmenlerinin güç oyunu algısı ile hem yapısal güçlendirme hem de psikolojik güçlendirmeye ilişkin görüşleri arasında düşük düzeyde, negatif ve anlamlı bir ilişkinin varlığı; yapısal güçlendirme ile psikolojik güçlendirmeye arasında yüksek düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişkinin bulunduğu ayrıca yönetici ve öğretmenlerin en çok kullandığı güç oyunun uzmanlık oyunu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Power is undoubtedly a concept that will preserve its place and importance as long as humanity exists. Power, manifests itself with various methods, techniques and games on every stage where human beings exist, at every step of the organizational hierarchy, in every direction. In this study, it is aimed to examine 'The Relatıonshıp Between Power Games Used By Primary School Admınıstrators And Staff Empowerment'. The sample of the study using relational survey model consists of 114 teachers and 242 school administrators working in Balıkesir province. Participants contributed to the study voluntarily.The data collection tool consisted of three parts; in the first part, the demographic characteristics of the participants, in the second part, the 'Power Games Perception Scale' originally developed by Joanna Medwick (1996) and translated into Turkish by Tezcan KORUCUOĞLU, and in the third part, the 'Staff Empowerment Scale' developed by Olca SÜRGEVİL DALGIÇ were used. In the data analysis phase, SPSS software was used and a series of one-factor ANOVA tests were applied to examine the effects of variables related to managers and teachers on organisational power plays and staff empowerment. Post hoc analyses were performed using Tukey HSD test for all variables that gave variance analysis results to determine their significance. It was determined that there is a low level, negative and significant relationship between the power play perception of primary school administrators and teachers and their views on both structural empowerment and psychological empowerment; there is a high level, positive and significant relationship between structural empowerment and psychological empowerment, and the most used power play of administrators and teachers is the expertise game.