Üniversite öğrencilerinde mizojini algısının yordanması
Predicting mysogyny perceptions of university students
  1. Tez No: 924230
  2. Yazar: ZEYNEP PELİN MORGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÖZBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencileri üzerinde mizojini algısının yordanmasını amaçlamaktadır. Araştırmada, 2004 yılında Piggot tarafından geliştirilen İçselleştirilmiş Kadın Düşmanlığı ölçeğinin 2020 yılında Türkçe uyarlaması kullanılmıştır. Mizojini Ölçeği, Kadını Değersizleştirme, Kadına Güvenmeme ve Erkeklere Kadınlardan Daha Fazla Değer Verme alt boyutlarını içermektedir. Ölçeğin kullanım izni alınmıştır. İçselleştirilmiş kadın düşmanlığı ile cinsiyet, yaş gibi demografik özellikler arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu model, bir değişkenin diğerinde ortaya çıkan değişimin kaynağını analiz ederek açıklamaya çalışır. Araştırmanın evreni, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerinden oluşmaktadır. Evren, 3222 kişi olarak tespit edilmiş olup yüzde 5 hata payı ile belirlenen örneklem sayısı en az 344 kişi olarak hesaplanmıştır. Veriler, anket formu aracılığıyla toplanmış ve IBM SPSS Statistics 20 veri analiz programı kullanılarak faktör analizi Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, ANOVA ve regresyon analizi gibi yöntemlerle değerlendirilmiştir. Ölçek alt boyutları araştırmanın bağımlı değişkenlerini, cinsiyet, yaş, gibi demograf,k veriler ve sosyal medyada günlük geçirilen süre ve aylık okunan ders dışı kitap sayısı değişkenleri ise araştırmanın bağımsız değişkenlerini oluşturmaktadır. Ölçeğin toplamı için Cronbach's Alpha kat sayısı .88'dir. Analiz sonucunda her bir anlamlı farklılığın etki büyüklüğü (𝜂) hesaplanmıştır. Öğrencilerinin mizojini algılarının farklı bağımsız değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği veri analizleri sonucunda cinsiyet değişkeni için tüm alt ölçek boyutlarına göre anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Araştırmanın bulgularına yönelik olarak sosyal medyanın kadın düşmanlığı üzerindeki etkisini ortaya koymaya yönelik olarak sosyal medyayı içeren farklı bağımsız değişkenlerle anlamlı farklılıklar gözetip gözetmediğinin analiz edilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the factors predicting misogyny perceptions among university students. The research utilized the Turkish adaptation of the Internalized Misogyny Scale, developed by Piggott in 2004, which includes three subdimensions: Devaluation of Women, Distrust of Women, and Valuing Men More than Women. A relational screening model was employed to analyze the relationship between internalized misogyny and demographic variables, such as gender and age. The population of the study consists of students at Çanakkale Onsekiz Mart University, with a total of 3222 students, and the sample size was determined to be at least 344 students based on a 5% margin of error. Data were collected through a survey and analyzed using IBM SPSS Statistics 20, applying statistical methods such as factor analysis, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, ANOVA, and regression analysis. The subdimensions of the scale served as dependent variables, while independent variables included demographic factors such as gender, age, time spent on social media, and the number of extracurricular books read monthly. The Cronbach's Alpha coefficient for the scale was .88, indicating good reliability. The analysis revealed significant differences in all subscale dimensions based on gender. The findings suggest that the impact of social media on misogyny perceptions could be further explored by examining additional variables related to social media usage. This may provide deeper insights into how social media influences the perception of gender biases among students.