Kaynak kalitesinin görüntü işleme metodu kullanılarak belirlenmesi
Determination of weld quality using image processing method
- Tez No: 924232
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE GÖRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, kaynak işlemlerinde kaynak kalitesini değerlendirmek amacıyla görüntü işleme tekniklerinin nasıl kullanılabileceğini incelemektedir. OpenCV tabanlı görüntü işleme yöntemleri kullanılarak kaynaklı bağlantılardaki hataların tespit edilme potansiyeli değerlendirilmiştir. Kaynaklı imalat süreçlerinde kalite kontrolün etkin bir şekilde yapılması, üretim sürecinde karşılaşılabilecek sorunların önlenmesi açısından oldukça önemlidir. Geleneksel kalite kontrol yöntemleri bazen yeterli olmayabilir veya insan hatası nedeniyle doğruluk seviyesi düşebilir. Bu nedenle, kaynak dikişlerindeki hataları daha hızlı ve hassas bir şekilde tespit edebilmek için görüntü işleme teknikleri alternatif bir yöntem olarak düşünülebilir. Bu çalışma, bu tür görüntü işleme tekniklerinin kaynak süreçlerinde nasıl uygulanabileceğini ele almaktadır. Çalışmada, iki adet nokta lazer kullanılarak görüntü üzerinde referans noktaları belirlenmiş ve bu sayede düzlemsel yüzeylerde oldukça hassas ölçüm sonuçları elde edilmiştir. Bu yöntem, kaynak dikişlerinin geometrik özelliklerinin belirlenmesinde daha doğru sonuçlar sunabilmiştir. Ayrıca bu yöntem, kaynak dikişlerinde meydana gelebilecek gözenek, çatlak ve sıçrantı gibi hataların tespit edilmesini sağlamıştır. Bu analizler sırasında OpenCV kütüphanesi kullanılarak kenar tespiti ve kontur analizi gibi teknikler uygulanmıştır. Elde edilen sonuçların, ölçümlerin güvenilirliğini ve tutarlılığını artırabileceği düşünülmektedir. Kaynak hatalarının tespitinde geleneksel yöntemlerle kıyaslandığında, görüntü işleme tekniklerinin sürecin doğruluğunu artırmaya ve işlemleri daha hızlı hale getirmeye katkı sağladığı gözlemlenmiştir. Geleneksel yöntemlerin çoğunlukla manuel kontrol gerektirdiği ve bu nedenle insan faktöründen kaynaklanan hataların sıkça karşılaşıldığı bilinmektedir. Görüntü işleme teknolojisi, bu tür hataları minimize ederek, otomatik ve tutarlı bir kalite kontrol süreci sağlama potansiyeline sahiptir. Özellikle endüstriyel uygulamalarda, hataların erken ve doğru tespiti, üretim süreçlerinin kalitesi ve güvenliği üzerinde doğrudan etki yapmaktadır. Bu tür hataların zamanında tespit edilmesi, hem ürün kalitesinin artırılmasına olanak tanır. Ayrıca, iş güvenliği açısından risklerin minimize edilmesi ve operasyonel verimliliğin artırılması açısından da büyük önem taşımaktadır. Sonuç olarak, bu çalışmada geliştirilen görüntü işleme yöntemlerinin kaynak kalitesinin değerlendirilmesinde faydalı olabileceği görülmüştür. Nokta lazer kullanımı ile yapılan ölçümlerin, standartlara uygunluk kontrolünde ölçüm hassasiyetinin ve doğru tanımlamanın önemine katkı sağladığı belirlenmiştir. Görüntü işleme tekniklerinin endüstriyel uygulamalarda daha yaygın hale gelmesi, kalite kontrol süreçlerinin etkinliğini artırabilir ve üretim süreçlerini daha güvenilir hale getirebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates how image processing techniques can be used to evaluate weld quality in welding processes. OpenCV-based image processing methods have been used to assess the potential for detecting defects in welded joints. Effective quality control in welding processes is crucial for preventing issues that may arise during production. Traditional quality control methods may sometimes be insufficient, or accuracy may decrease due to human error. Therefore, image processing techniques are considered as an alternative method to detect weld defects more quickly and accurately. This study focuses on how such image processing techniques can be applied in welding processes. In this study, two point lasers were used to determine reference points on the image, which provided highly precise measurement results on planar surfaces. This method contributed to the accurate determination of the geometric properties of weld seams. Moreover, it allowed the detection of potential defects such as porosity, cracks, and spatters in weld seams. During these analyses, techniques such as edge detection and contour analysis were applied using the OpenCV library. The results obtained are considered to improve the reliability and consistency of measurements. Compared to traditional methods, it has been observed that image processing techniques can enhance the accuracy of the process and make the inspections faster. Most traditional methods require manual inspection, which often leads to errors caused by human factors. Image processing technology minimizes such errors and has the potential to provide an automatic and consistent quality control process. Especially in industrial applications, the early and accurate detection of defects has a direct impact on the quality and safety of production processes. The timely detection of such defects not only allows for improved product quality but also helps to reduce production costs. Additionally, minimizing risks related to occupational safety and enhancing operational efficiency are of great importance. In conclusion, it was observed that the developed image processing methods could be beneficial for evaluating weld quality. Measurements using point lasers have been found to contribute to the importance of measurement precision and correct identification in ensuring compliance with standards. The wider adoption of image processing techniques in industrial applications can improve the efficiency of quality control processes and make production processes more reliable.