Sivil toplum kuruluşlarının Türk kamu yönetimindeki yeri ve önemi
The position and significance of civil society organizations in Turkish public administration
- Tez No: 924233
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sivil toplum, devletten bağımsız toplumun menfaatleri ve talepleri doğrultusunda oluşan özgür bir alandır. Sivil toplum alanı içindeki çeşitli birliktelikler ve gruplar sivil toplum kuruluşlarını oluşturmuştur. Sivil toplum kuruluşlarının yönetimi etkilemek ve yönetime yön vermek gibi birtakım hedefleri vardır. Türkiye'de Sivil toplum kuruluşlarının Türk Kamu yönetimindeki yeri ve önemi her geçen gün artmaktadır. Burada Kamu-STK işbirlikleri, Kamu- STK uyum buluşmaları, yapılan ortak çalışmalar bu kapsamdadır. Sivil toplum kuruluşları içinde önemli bir paya sahip olan dernekler, Türk kamu yönetiminde toplum yararına çalışan ve toplum sorunlarına çözüm getiren güçlü bir yapıya sahiptir. Sivil toplum kuruluşları karşılaştıkları bütün zorluklara ve sorunlara rağmen var oldukları ve ayakta kaldıkları sürece ülkenin gücüne güç katacak, ülkenin demokratikleşmesi yolunda meşale olacak, ülkenin refahını artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Civil society is a free area formed in line with the interests and demands of the society independent from the state. Various associations and groups within the civil society area have formed civil society organizations. Civil society organizations have certain goals such as influencing the administration and giving direction to the administration. The place and importance of civil society organizations in the Turkish public administration in Turkey is increasing day by day. Public-CSO collaborations, Public-CSO harmony meetings, and joint studies are included in this scope. Associations, which have an important share in civil society organizations, have a strong structure in the Turkish public administration that works for the benefit of the society and provides solutions to the problems of the society. As long as civil society organizations exist and survive despite all the difficulties and problems they face, they will add strength to the power of the country, be a torch on the path to the democratization of the country, and increase the welfare of the country.