The role of international labour organisation in eradicating child labour in developing countries, with a case study of Turkey
Türkiye örneği ile gelişmekte olan ülkelerde çocuk işçiliğin ortadan kaldırılmasında uluslararası çalışma örgütünün rolü
- Tez No: 924240
- Danışmanlar: PROF. DR. DAIMOND ASHIAGBOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of London (The School of Oriental and African Studies-SOAS)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
1998 yılında ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) Çalışmaya İlişkin Temel İlke ve Haklar Bildirgesini kabul etmiştir. Bu bildirge ile ekonomik gelişme seviyesi ve sosyo-kültürel geleneklere bakılmaksızın bütün ülkelerde gözetilmesi gereken dört temel hakka odaklanılmaktadır, bu temel haklardan biri 'çocuk işçiliğe etkin bir şekilde son verilmesidir'. Çocuk işçiliğin ortadan kaldırılabilmesi için bu işgücünün kullanımının arkasında yatan sosyal ve ekonomik nedenlerin dikkate alınması önemlidir. Ayrıca, bu çalışma ILO'nun çocuk iş gücünün ortadan kaldırılması sürecinde gelişmekte olan ülkelere yardımcı olarak önemli bir rol oynayabileceğini öne sürmektedir. Bu tez çalışmasında ilk olarak, işgücü piyasasının insan ve işçi haklarına saygı duyulduğundan emin olunarak nasıl düzenlenmesi gerektiği, 'temel' bir hak olarak kabul edilen çocuk işçiliğin etkin biçimde ortadan kaldırılmasına zemin oluşturarak incelenecektir. İkinci olarak, çocuk işçiliğin etkin bir şekilde son verilmesinde ortaya konan farklı görüşler ele alınacak ve ILO'nun programlar ve teknik yardıma öncelik veren yeni yaklaşımı detaylı olarak incelenecektir. Daha sonrasında, bu tez çalışmasında çocuk işçiliğin tanımını ve ILO'nun konu üzerindeki çalışmaları analiz edilecektir; üçüncü bölüm gelişmekte olan bir ülkeye-Türkiye ye- odaklanılacaktır. Bu ülke, ülkenin mevcut ekonomik gelişimi çocuk işgücünün yaygınlığı ve ortadan kaldırılmasının analiz edilmesi için önemli bir bağlam sağlaması ve aynı zamanda coğrafik olarak Avrupa Birliğine en yakın gelişmekte olan ülke olmasından dolayı seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In 1998 the ILO adopted the Declaration on Fundamental Principles and Rights at work. This declaration focuses on four core rights which have to be observed in all countries regardless of the level of economic development and socio-cultural traditions. One of the core rights is the 'effective abolition of child labour'. It is important to take into account fully the many social and economic causes behind the use of child labour, in order to abolish it. Also, this paper argues that the ILO can play an important role by assisting developing countries through the process of abolition of child labour. This dissertation will firstly examine how labour markets may be regulated to ensure the respect for labour and human rights as a background to examine the abolition of child labour as a 'core' labour right. Secondly, it will will also examine the different approaches adopted to combat child labour with a focus on the ILO's new approach which prioritises programmes and technical assistance. Following that, the dissertation will analyse the definition of child labour and the ILO's work on the issue; the third part mainly focus on one developing country- Turkey. This country was selected because its current stage of economic development provides an important context for analysing the prevalence and abolition of child labour and also it is geographically the closest developing country to the European Union.