Kat mülkiyeti davalarının usul hukukuna ilişkin hüküm ve sonuçları
Procedural law provisions and consequences of condominium cases
  1. Tez No: 924246
  2. Yazar: TUĞBA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETEM SABA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalışmamızda, kat mülkiyetinden doğan davaların usul hukukuna ilişkin hükümleri ve bu davaların sonuçları ele alınmaktadır. Çalışmamızın temel amacı, kat mülkiyeti davalarının usul hukuku açısından nasıl ele alınması gerektiğini belirlemek ve bu konuda bir çerçeve oluşturmaktır. İlk olarak, kat mülkiyeti kavramı ve bu kavramın hukuki niteliği incelenmiştir. Kat mülkiyeti, taşınmaz mülkiyetinde, paylı mülkiyet temeline dayalı özel bir mülkiyet türü olarak değerlendirilen bir yapı arz eder. Bu kavramın anlaşılması, kat malikleri arasında doğan uyuşmazlıkların hukuki çözümünde önemli bir rol oynamaktadır. Kat malikleri birliği, kat mülkiyetine konu anagayrimenkuldeki bağımsız bölümler üzerinde mülkiyet hakkına sahip olan maliklerin oluşturduğu topluluğu ifade eder. Bu birlik, hukuki bir tüzel kişiliğe sahip olmamakla birlikte, ortak alanların yönetimi ve kat malikleri arasındaki hak ve yükümlülüklerin düzenlenmesi açısından önemli bir rol oynamaktadır. Kat malikleri birliği kavramı uyuşmazlıkların taraflarını tespit etmek açısından önem arz ettiğinden ikinci bölümde bu kavram detaylı olarak açıklanmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise kat malikleri arasında doğan uyuşmazlıkların türleri incelenmiştir. Bu uyuşmazlıklar, taraflarına ve hukuki sebeplerine göre sınıflandırılmıştır. Kat mülkiyetine tabi olmayan uyuşmazlıklar ile Kat Mülkiyeti Kanunu'na tabi olan uyuşmazlıklar arasında yapılan bu ayrım, hukuki süreçte doğru yaklaşımın belirlenmesi açısından kritik öneme sahiptir. Kat mülkiyetine ilişkin davalar, özellikle arsa payı düzeltilmesi, kat mülkiyetinin yargı kararıyla kurulması gibi spesifik konularda yoğunlaşmaktadır. Çalışmamızın son bölümünde ise kat mülkiyeti davalarının usul hukuku açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu bölümde, davacı ve davalı sıfatlarının belirlenmesi, görevli ve yetkili mahkeme, dava şartı arabuluculuk gibi usul hukukuna ilişkin konular ele alınmıştır. Kat mülkiyeti davalarında usul kurallarının doğru bir şekilde uygulanması hem hukuki sürecin etkinliğini artırmakta hem de tarafların hak kaybı yaşamalarını engellemektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, the procedural provisions of the cases arising from condominium ownership and the results of these cases are discussed in detail. The main purpose of the thesis is to determine how condominium lawsuits should be handled in terms of procedural law and to create a framework in this regard. Firstly, the concept of condominium ownership and its legal nature are analyzed. Condominium ownership is considered as a special type of ownership based on shared ownership in immovable property. Understanding this concept plays an important role in the legal resolution of disputes arising between condominium owners. Association of condominium owners, on the other hand, refers to the community formed by the owners who have the right of ownership over the independent sections in the main real estate subject to condominium ownership. Although this association does not have a legal entity, it plays a central role in the management of common areas and the regulation of the rights and obligations between the owners. Since the concept of condominium association is important in terms of determining the parties to the disputes, this concept is explained in detail in the second part. In the third part of our study, the types of disputes arising between the condominium owners are analyzed. These disputes are classified according to their parties and legal reasons. This distinction between disputes that are not subject to condominium ownership and disputes that are subject to the Condominium Law is critical in determining the correct approach in the legal process. The lawsuits related to condominium ownership are concentrated on specific issues such as land share correction and the establishment of condominium ownership by judicial decision. In the last part of our study, condominium cases are evaluated in terms of procedural law. In this section, issues related to procedural law such as determination of the titles of plaintiff and defendant, competent and authorized court, and mediation as a condition of litigation are discussed. The correct application of procedural rules in condominium cases both increases the effectiveness of the legal process and prevents the parties from losing their rights.