Kat mülkiyetinin zorunlu devri
Mandatory transfer of flat ownership
- Tez No: 73702
- Danışmanlar: PROF. DR. E. SABA ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kat Mülkiyeti Kanunu aynı parsel üzerinde yeralan binalardaki ortak yaşama ilişkin kuralları içermekte olup, bunlar içerisinde en önemlileri kat maliklerinin birbirlerine karşı olan hak ve yükümlülükleri ile yükümlülüklerin ihlali halinde uğrayacakları yaptırımlardır. Bu yaptırımlar, ortak gider borcunun tahsili için icra ya da dava takibi veya borçların aynen ifası ve eski hale getirme gibi, öncelikle ortak yaşamdaki huzur ve düzeni sağlamak amaçlı olup, düzenin halihazır hak sahipleriyle devamı düşüncesinden hareketle öngörülmüştür. Ama tüm tedbirlerin uygulanmasına rağmen ortak yaşamın devamı, düzeni bozan kat maliki ile birlikte çekilmez hal alırsa, bu durumda borca aykırı davranan kat maliki ile birliğin devamını düşünmek diğerleri açısından haksızlığa yol açacaktır. İşte inceleme konusu yaptırım, yani kat malikinin kat mülkiyeti birliğinden çıkarılması, ağır sonuçları içermesine karşın bu haksızlığı önlemeye yöneliktir. Kat Mülkiyeti Kanununun 25.maddesine göre, bu Kanundan kaynaklanan borç ve yükümlülüklerini yerine getirmeyerek diğer kat maliklerinin haklarını, onlar için çekilmez hale gelecek tarzda ihlal eden kat malikinin bağımsız bölümündeki mülkiyet hakkının devrini diğer kat malikleri hakimden isteyebileceklerdir. Kat mülkiyeti zorunlu devri davasının koşulları yasa maddesinde sayılmıştır. Bunlar; kat malikinin borç ve yükümlülüklerini ihlal etmesi, ihlalin diğer kat malikleri için birliğin devamı yönünden çekilmez hal alması, davanın açılması konusunda kat malikleri kurulunca karar alınması, bağımsız bölümün mülkiyetinin dava tarihindeki değeri üzerinden arsa payı oranında devri, davanın sebebinin öğrenilmesinden itibaren altı ay ve herhalde hakkın doğumundan itibaren beş yıl içinde dava hakkının kullanılması ve dava sebebinin ortadan kalkmamış olması gerekir. Tüm bu koşulların varlığı halinde hakimin vereceği yenilik doğurucu nitelikteki kararla davalının bağımsız bölümünün mülkiyeti davacı kat maliklerine tescilsiz olarak geçecektir. Kat mülkiyeti Kanununun 25.maddesinde yer alan kat mülkiyetinin zorunlu devrine ilişkin düzenleme birtakım eksikliklerin yanısıra gerekli ve yeterlidir.
Özet (Çeviri)
The Law on Flat Ownership dictates the provisions and rules pertaining to the common life led in apartment buildings situated on the same parcel of land. The most significant ones of those rules are those that regulate the rights and obligations of flat owners and the enforcing measures to be imposed on such owners who violate the established rules. These enforcement measures such as referring to execution proceedings or litigation for recovery of debts caused by the failure of payment of common expenses aim in particular at securing the peace and order in common life in apartment buildings and such measures have been conceived for the purpose of maintaining the order among the owners in such premises. However, when the common life with the flat owner who disturbs the peace and order, becomes impossible to bear in spite of all measures taken, then attempting to continue the civil relations with the defaulting flat owner shall certainly form and injustice from the stand point of others. For this reason, the only measure that can be implemented at the end against the defaulting flat owner will be to dispel him from the unity of flat owners, although this may appear to have severe consequences his action is necessary for the benefit of others and for preventing an injustice. Under Article 25 of the Act on Flat Ownership, other owners have the right to demand the law court to pass a decision ordering any defaulting flat owner-who by his actions severely violates the rights of others by not paying his debts and/or fulfilling his obligations to transfer his ownership in any independent section of the building to a third party. The terms and conditions required for affecting such a mandatory transfer are stated in Article 25 of the said Act, which are (a) existence of a violation of any flat owner in fulfilling his obligations or making timely payment of his debts, (b) such failure's becoming unbearable for other flat owners, (c) taking a decision by the Board of Owners to file a legal action against the