Üniversitede eğitim gören sporcu öğrencilerin yapay zekaya yönelik tutumlarının incelenmesi: Türkiye-Azerbaycan örneği
Investigation of the attitudes of athlete students studying at the university towards artificial intelligence: The case of Turkey-Azerbaijan
- Tez No: 924267
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye ve Azerbaycan'da sporla ilgilenen üniversite öğrencilerinin yapay zekâya (YZ) yönelik tutumları bazı demografik değişkenler (cinsiyet, eğitim, yaş, YZ kullanım düzeyi, YZ'den haberdar olma düzeyi, sporda kullandıkları YZ uygulamaları, spor tipi: bireysel ve takım, ülke) açısından incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, Türkiye ve Azerbaycan'daki aktif olarak sporla uğraşan tüm üniversite öğrencileriken, örneklemi ise Türkiye (N=170) ve Azerbaycan'da (N=170) kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen sporla ilgilenen 340 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Çalışmada, katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ve Schepman ve Rodway (2020) tarafından geliştirilen, Kaya ve arkadaşları (2022) tarafından Türkçe'ye uyarlanmış olan YZ'ye Yönelik Genel Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler kapsamında aritmetik ortalama, frekans, yüzde ve standart sapma değerlerine bakılmıştır. İkili karşılaştırmalarda bağımsız örneklemler için t-testi ve üçlü karşılastırmalarda tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) uygulanmıştır. Yapılan t test analizi sonucuna göre tüm denekler açısından katılımcıların YZ'ye yönelik tutumlarının cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir (p>0,05). Eğitim durumu değişkenine göre yapılan analizde ise lisans, yüksek lisans ve doktora katılımcıları arasında YZ'ye yönelik tutumlar açısından anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this thesis, the attitudes of university students interested in sports in Turkey and Azerbaijan towards artificial intelligence (AI) were examined in terms of some demographic variables (gender, education, age, level of AI use, level of awareness of AI, AI applications they use in sport, sport type: individual and team, country). The population of the study consisted of all university students actively engaged in sports in Turkey and Azerbaijan, while the sample consisted of 340 university students interested in sports selected by convenience sampling method in Turkey (N=170) and Azerbaijan (N=170). In the study, the Personal Information Form prepared by the researcher to determine the demographic characteristics of the participants and the General Attitude Towards AI Scale developed by Schepman and Rodway (2020) and adapted into Turkish by Kaya et al (2020). In the analysis of the data, arithmetic mean, frequency, percentage and standard deviation values were examined within the scope of descriptive statistics. Independent samples t-test was used for pairwise comparisons and one-way analysis of variance (One-Way ANOVA) was used for three-way comparisons. According to the results of the t-test analysis, it was determined that the attitudes of the participants towards AI in terms of all subjects did not differ significantly according to the gender variable (p>0,05). In the analysis made according to the educational status variable, it was determined that there was no significant difference between undergraduate, graduate and doctorate participants in terms of attitudes towards AI (p>0,05).