Tanin Gazetesine göre Yemen'deki isyan hareketleri (14 Şubat 1911– 11 Aralık 1911)
Rebellion movements in Yemen according to Tanin Newspaper (14 February 1911-11 December 1911)
- Tez No: 924268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL KARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yayın hayatına 1 Ağustos 1908'de başlayan ve İttihat ve Terakki Cemiyeti fikriyâtına yakınlığı ile bilinen Tanin Gazetesi, cemiyetin idarede güçlü bir konuma erişmesine paralel olarak kamuoyunda daha etkili bir gazete haline gelmiştir. Coğrafi ve stratejik açıdan önemli bir bölge olan Yemen, İslamiyet öncesinde de İslamiyet'in kabulünden sonra da bu konumunu devam ettirmiştir. Main, Sebe ve Himyeri gibi bölgesel ve kabilevî devletlere ev sahipliği yapmış olan Yemen, İslamiyet'in gelişiyle Hicaz merkezli İslam devletinin bir parçası haline gelmiştir. Daha sonra Osmanlı idaresine giren bölge, hiçbir dönemde devlet otoritesinin tam olarak sağlanamadığı, bir yer olmuştur. Farklı iç ve dış etkenlere bağlı olarak ortaya çıkmış olan birçok isyan devleti uzun yıllar uğraştırmıştır. Süveyş Kanalı'nın açılmasıyla bölgenin batılı sömürgeci devletler nezdinde önemi daha da artarken bölgenin feodal yapıda olması da batılıların burada kontrol sağlamada işlerini kolaylaştırmıştır. Özellikle 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başlarında Kızıldeniz ve Aden Körfezinde İngiliz ve İtalyan tehdidiyle uğraşan Osmanlı Devleti, bölgede hatırı sayılır derecede nüfuzları bulunan İmam Yahya ve Seyyid Muhammed El-İdrisî gibi isyancı yerel liderlerle mücadele etmiştir. Bunların isyanlarıyla baş edebilmek için Ahmet İzzet Paşa geniş yetkilerle bölgeye gönderilmiştir. Sonrasında İmam Yahya ile imza edilen De'an Anlaşmasıyla kendisine bazı imtiyazlar verilmiş olsa da Osmanlı Hükümeti bölgenin en nüfuzlu ismini kendi yanına çekerek birkaç ateş arasında kalma tehlikesini bertaraf etmiştir. İmam Yahya ilerleyen süreçte bu antlaşmaya sadık kalmış ve Birinci Dünya Savaşı sırasında da Osmanlı Devleti'nin yanında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Tanin Newspaper, which started its publication life on 1 August 1908 and was known for its closeness to the ideas of the Committee of Union and Progress, became a more influential newspaper in public opinion in parallel with the strong position of the Committee in the administration. Yemen, a geographically and strategically important region, maintained this position both before and after the adoption of Islam. Yemen, which was home to regional and tribal states such as Main, Sabaean and Himyeri, became a part of the Islamic state centred in Hejaz with the advent of Islam. The region, which later came under Ottoman rule, has been a place where state authority has never been fully established. Many rebellions that emerged due to different internal and external factors caused the state to struggle for many years. With the opening of the Suez Canal, the importance of the region in the eyes of the western colonialist states increased even more, while the feudal structure of the region made it easier for the westerners to control it. Especially in the late 19th and early 20th centuries, the Ottoman Empire, which was dealing with the British and Italian threats in the Red Sea and the Gulf of Aden, struggled with rebel local leaders such as Imam Yahya and Sayyid Muhammad al-Idrisi, who had considerable influence in the region. In order to deal with their rebellions, Ahmet İzzet Pasha was sent to the region with wide powers. Although some concessions were granted to Imam Yahya with the De'an Treaty signed with him, the Ottoman government drew the most influential name of the region to its side and avoided the danger of being caught between several fires. Imam Yahya remained loyal to this treaty in the following period and sided with the Ottoman Empire during the First World War.