Tekirdağ ilindeki sokak köpeklerinde görülen sindirim sistemi helmintleri ve yaygınlıkları
Gastrointestinal helminths and their prevalence in stray dogs in Tekirdağ province
  1. Tez No: 924270
  2. Yazar: AHMET ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YURTCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, Tekirdağ yöresindeki köpeklerde sindirim sistemi helmintlerinin prevalansını belirlemek amacıyla Eylül 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında 150 köpek üzerinde gerçekleştirilmiştir. Köpeklerin rektumundan taze dışkı örnekleri alınmış ve bu örnekler dışkı kaplarına alınarak soğuk zincir altında laboratuvara ulaştırılmıştır. Sonrasında dışkı örnekleri önce makroskobik olarak muayene edilmis, daha sonra Fulleborn'un doymuş tuzlu su flotasyon yöntemi ile helmint yumurtaları yönünden incelenmiştir. Tekirdağ ilindeki sokak köpeklerinin dışkı analiz sonuçlarına göre, 150 köpekten %26.7'sinde (40/150) çeşitli helmint türleri tespit edilmiştir. Geriye kalan %73.3'ünde (110/150) ise herhangi bir helmint yumurtasına rastlanmamıştır. Köpeklerde en fazla karşılaşılan tür %14,66 oranıyla Ancylostoma caninum iken en az karşılaşılan tür %0,66 oranıyla Taenia spp. olmuştur. Ayrıca %10,66 Toxocara canis, %1,33 Dipylidium caninum, %1,33 Trichuris vulpis tespit edilmiştir. Yaş, cinsiyet, mevsim ve parazit türlerine göre enfeksiyon oranlarının karşılaştırılmasında Ki-kare testi ve Fischer Exact test kullanılarak, sonuçlar tablolarda belirtilmiştir. Sonuç olarak, Tekirdağ ilinde ilk defa yapılan bu çalışmada hem köpek hem de insan sağlığını etkileyen helmint türlerinin olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, insanların ve köpeklerin sağlığını korumak için gerekli önlemlerin alınmasının önemine vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 150 dogs between September 2023 and May 2024 to determine the prevalence of digestive system helminths in dogs in the Tekirdağ region. Fresh feces samples were taken from the rectum of the dogs and these samples were placed in feces containers and delivered to the laboratory under a cold chain. Afterwards, stool samples were first examined macroscopically and then examined for helminth eggs using Fulleborn's saturated salt water flotation method. According to the fecal analysis results of stray dogs in Tekirdağ province, various helminth species were detected in 26.7% (40/150) of 150 dogs. In the remaining 73.3% (110/150), no helminth eggs were found. The most common species encountered in dogs was Ancylostoma caninum with a rate of 14.66%, while the least common species was Taenia spp. with a rate of 0.66%. Moreover %10,66 Toxocara canis, %1,33 Dipylidium caninum, %1,33 Trichuris vulpis has been detected. Chi-square test and Fischer Exact test were used to compare infection rates according to age, gender, season and parasite species, and the results are given in the tables. As a result, in this study conducted for the first time in Tekirdağ province, it was determined that there are helminth species that affect both dog and human health. In line with these findings, the importance of taking the necessary precautions to protect the health of humans and dogs was emphasized.