Yükseköğretimde eşit(siz)lik: Öğretim elemanı ve öğrenci perspektifinden bir değerlendirme
(In)equality in higher education: An evaluation from the perspective of faculty member and undergraduate student
  1. Tez No: 924283
  2. Yazar: ŞULE ÇUBUK GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmada, eşitlik ve eşitsizlik kavramları toplumsal bağlamda ele alınarak eğitim özelinde yükseköğretimdeki eşitsizlikler üzerine odaklanılmıştır. Turner'ın eşitlik türleri teorisi, eşitsizliğin çok yönlü yapısını anlamak için çalışmaya bir çerçeve oluşturmuştur. Öğretim elemanlarının ve öğrencilerinin yükseköğretimde eşitsizliklere yönelik olarak varlıksal, fırsat, koşul ve sonuçlarda eşitsizlik boyutlarına göre görüşlerinin incelendiği çalışma, yakınsayan paralel karma yöntem ile tasarlanmıştır. Çalışmada, nicel ve nitel verilerin birleştirilmesiyle daha zengin ve anlamlı sonuçlara ulaşılması hedeflenmiştir. Bu sayede, eşitsizliklerin hem geniş kapsamlı bir genel resmi elde edilmiş hem de bireysel deneyimlerin zenginliği ortaya çıkarılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda, evreni oluşturan Kafkas Üniversitesi öğrencileri tabakalı oranlı örnekleme yöntemi ile altı alt kategoride toplanan; fen ve edebiyat fakültesi, eğitim fakültesi, tıp fakültesi, veterinerlik fakültesi, ilahiyat fakültesi ve iktisadi ve idari bilimler fakültesi öğrencilerinden oluşmaktadır. Yükseköğretim programına kayıtlı 534 öğrenciye, araştırmacı tarafından geliştirilen“Yükseköğretimde Eşitsizlik”ölçme aracı uygulanmıştır. Araştırmanın nicel boyutu öğrencilerden kişisel bilgi formu yoluyla elde edilen bilgilerin yüzde ve frekans analizlerini kapsamaktadır. Bu analizlerde ele alınan her bir değişken, boyutların birbirleriyle karşılaştırılması yapılarak yorumlanmıştır. Araştırmanın, nitel boyutu için amaçlı örnekleme yöntemlerinden olan, maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılarak her bir fakülteden iki öğrenci ve iki öğretim elemanı ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Toplam 24 kişi ile yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile elde edilen veriler, betimsel analizler yoluyla analiz edilerek katılımcıların görüşleri temalar altında doğrudan alıntı yapılarak yorumlanmıştır. Elde edilen veriler, yükseköğretimdeki eşitsizliğin bireylerin yükseköğretime erişiminde, eğitim süreçlerinde ve elde ettiği sonuçlarda farklılaşan, karmaşık ve çok boyutlu bir yapıya sahip olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma sonuçlarına göre yükseköğretimde eşitsizliklerin; varlıksal, fırsat, koşul ve sonuç eşitsizliklerinin kesişimiyle ortaya çıkan sosyoekonomik, coğrafi ve kültürel farklılıkların etkileşimi içinde şekillendiği görülmüştür. Çalışmada elde edilen nicel ve nitel veriler, alanyazındaki benzer çalışmalarda elde edilen bulgularla desteklenerek konuya ilişkin daha kapsamlı bir bakış açısı sunacak sonuçlarla ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concepts of equality and inequality were addressed in a social context and inequalities in higher education were focused on. Turner's theory of types of equality provided a framework for the study to understand the multifaceted structure of inequality. The study which examined the views of faculty members and students on inequalities in higher education in terms of existence, opportunity, conditions and outcomes was designed with a convergent parallel mixed method. The study aimed to reach richer and more meaningful results by combining quantitative and qualitative data. In this way, both a comprehensive general picture of inequalities was obtained and the richness of individual experiences was revealed. In the quantitative dimension of the research, the students of Kafkas University which constitute the universe are students of the faculty of science and literature, faculty of education, faculty of medicine, faculty of veterinary medicine, faculty of theology and faculty of economics and administrative sciences, who were collected in six subcategories with the stratified proportional sampling method. The“Inequality in Higher Education”measurement tool developed by the researcher was applied to 534 students enrolled in the higher education program. The quantitative dimension of the research includes percentage and frequency analyses of the information obtained from the students through the personal information form. In these analyses, each variable considered was compared with each other and interpreted. For the qualitative dimension of the research, face-to-face interviews were conducted with two students and two faculty members from each faculty using the maximum diversity sampling method, which is one of the purposeful sampling methods. The data obtained with a total of 24 people using the semi-structured interview technique were analyzed through descriptive analyses, and the opinions of the participants were interpreted by directly quoting under the themes. The data obtained revealed that inequality in higher education has a complex and multidimensional structure that varies in individual's access to higher education, educational processes and the results they obtain. According to the results of the research it was seen that inequalities in higher education are shaped by the interaction of socioeconomic, geographical and cultural differences that emerge with the intersection of inequalities in existence, opportunity, condition and outcome. The quantitative and qualitative data obtained in the study are supported by the findings obtained in similar studies in the literature and expressed with results that will provide a more comprehensive perspective on the subject.