MS hastalarında sesin kepstral analiz ve konvensiyonel akustik analiz ile incelenmesi ve normofonik sese sahip bireyler ile karşılaştırılması
Investigation of voice in MS patients with kepstral analysis and kovansiyonel acoustic analysis and comparison with individuals with normophonic voice
  1. Tez No: 924295
  2. Yazar: AYŞE ŞEHİDHAMZA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE YEŞİLLİ PUZELLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Nöroloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmamızın amacı; Multiple Skleroz tanılı hasta bireylerin sesleri ile normofonik bireylerin seslerinin kepstral analiz ve konvensiyonel akustik analiz ile incelemek ve karşılaştırmaktır. Çalışmamıza 18-61 yaş arasında 40 kadın 22 erkek olmak üzere toplam 62 katılımcı dahil edilmiştir. Fonasyonun objektif olarak değerlendirilmesinde Akustik Ses Kalitesi İndeksi Versiyon 2 (AVQIv2), Jitter (%), Shimmer (%), Temel frekans (F0) ve Harmonik Gürültü Oranı (NHR) puanları incelenmiştir. Çalışmamızda elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 22 (SPSS Inc., Chicago, IL) programı kullanılıp iki bağımsız grubun ortalamasının karşılaştırılması için Independent Sample T Testi kullanılmıştır. İki bağımsız grubun ortancalarının karşılaştırılması için ise Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Çalışmamızda elde edilen sonuçlara baktığımızda akustik ve konvensiyonel akustik parametreler açısından Akustik Ses Kalitesi İndeksi Versiyon 2 (AVQI v2), Jitter (%), Shimmer (%), Temel frekans (F0) ve Harmonik Gürültü Oranı (NHR) istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate and compare the voices of patients with multiple sclerosis and normophonic individuals by using capstral analysis and conventional acoustic analysis. A total of 62 participants, 40 females and 22 males aged 18-61 years, were included in our study. Acoustic Voice Quality Index Version 2 (AVQIv2), Jitter (%), Shimmer (%), Fundamental Frequency (F0) and Harmonic Noise Ratio (NHR) scores were analysed to objectively evaluate phonation. The data obtained in our study were analysed using IBM SPSS Statistics 22 (SPSS Inc., Chicago, IL) software and Independent Sample T Test was used to compare the means of two independent groups. Mann Whitney U test was used to compare the medians of two independent groups.