Öğretmenlerin teknostres düzeyleri ile teknopedagojik eğitim yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between teachers' technostress levels and technopedagogical education competencies
  1. Tez No: 924309
  2. Yazar: MAHMUT TEKELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİH ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin teknostres düzeyleri ile teknopedagojik eğitim yeterlikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Kayseri'de Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet ve özel okullarda görev yapan 270 öğretmen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülen araştırmada, veriler“Teknostres Düzeylerini Belirleme Ölçeği”ve“Teknopedagojik Eğitim Yeterlik Ölçeği”ile toplanmış ve SPSS 27.0 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin genel teknostres düzeylerinin orta seviyede olduğunu ve özellikle sosyal ve teknik konular odaklı boyutlarda daha yüksek algılandığını göstermektedir. Teknopedagojik eğitim yeterlikleri genel olarak orta düzeyde bulunmuş, tasarım ve uygulama alt boyutlarında ise daha yüksek değerlere ulaşılmıştır. Ayrıca teknostres düzeyi ile teknopedagojik eğitim yeterlikleri arasında anlamlı bir negatif ilişki tespit edilmiştir. Teknostres düzeyleri; yaş, cinsiyet, mesleki kıdem, branş, günlük internet kullanım süresi, okul türü ve hizmet içi eğitim alma durumlarına göre farklılık göstermemiştir. Ancak, eğitim düzeyi ve kişisel bilgisayara sahip olma durumları anlamlı farklılık yaratmıştır. Lisans mezunu öğretmenler, lisansüstü mezunlarına göre; kişisel iv bilgisayara sahip olmayan öğretmenler ise bilgisayara sahip olanlara göre daha yüksek teknostres düzeyine sahiptir. Teknopedagojik eğitim yeterlikleri ise yaş, mesleki kıdem, branş, okul türü ve hizmet içi eğitim alma durumu açısından farklılık göstermemiştir. Ancak cinsiyet, günlük internet kullanım süresi ve kişisel bilgisayara sahip olma durumlarına göre anlamlı farklılık göstermiştir. Kadın öğretmenler, erkek öğretmenlere kıyasla; günlük 3-6 saat internet kullanan öğretmenler, daha düşük internet kullanımı olanlara kıyasla; ve kişisel bilgisayara sahip olan öğretmenler, olmayanlara kıyasla anlamlı derecede daha yüksek teknopedagojik yeterliğe sahiptir. Bu bulgular, öğretmenlerin teknostres seviyesindeki artışın teknopedagojik eğitim yeterliklerini olumsuz etkileyebileceğini ortaya koymaktadır. Araştırma, teknostres ve teknopedagojik eğitim yeterlikleri arasındaki ilişkinin eğitim politikaları ve öğretmenlerin teknolojiyi daha etkili kullanma kapasiteleri üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between teachers' technostress levels and their technopedagogical education competencies was examined. The research was conducted with 270 teachers working in public and private schools affiliated with the Ministry of National Education in Kayseri during the 2023-2024 academic year. The study used a relational survey model, and data were collected through the“Technostress Levels Scale”and the“Technopedagogical Education Competency Scale,”analyzed using SPSS 27.0. The findings revealed that teachers' overall technostress levels were moderate, with higher stress levels in the social and technical dimensions. Technopedagogical education competencies were also moderate, with higher scores in the design and implementation dimensions. A significant negative relationship was found between technostress levels and technopedagogical competencies. Technostress levels showed no significant differences based on age, gender, professional seniority, teaching branch, daily internet usage, school type, or in-service training participation. However, significant differences were observed based on educational level and personal computer ownership. Teachers with bachelor's degrees experienced higher technostress levels compared to postgraduate graduates. vi Similarly, teachers without personal computers reported higher technostress levels than those with personal computers. Technopedagogical education competencies showed no significant differences based on age, professional seniority, branch, school type, or in-service training participation. However, gender, daily internet usage, and personal computer ownership revealed significant differences. Female teachers demonstrated higher technopedagogical competencies than male teachers. Teachers using the internet 3-6 hours daily scored higher than those with lower usage. Teachers with personal computers also had higher technopedagogical competencies than those without. These findings suggest that higher technostress levels may negatively affect teachers' technopedagogical competencies. The study highlights the importance of addressing this relationship in educational policies to enhance teachers' effective use of technology.