Kilit denetim konularının farklı okunabilirlik endeksleri ile incelenmesi: Borsa İstanbul'da bir uygulama
Examination of key audit issues with different readability indexes: An application in Borsa İstanbul
  1. Tez No: 924325
  2. Yazar: ESEN DENİZ KAFADAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bağımsız denetim süreci, denetçiler tarafından iktisadi faaliyetler ile ilgili iddiaların doğru ve tarafsız bir şekilde değerlendirilerek denetim raporu ile tüm finansal bilgi kullanıcılarına ulaştırıldığı bir süreçten oluşmaktadır. Denetçiler denetim raporunu; yasa, kararname, yönetmelik gibi idari düzenlemelere ve hali hazırda bulunan denetim standartlarında yer alan hususlara göre hazırlarlar. Gelişmekte olan ekonomik koşullara ayak uydurmak için bağımsız denetim standartlarına yeni denetim standartları eklenir veya yayınlanan denetim standartları güncellenebilir. Bağımsız denetim standartlarının değişikliğe uğraması veya yeni denetim standartlarının yayınlanmasıyla denetim kalitesi arttırılmakta ve denetim sürecinin daha sağlıklı ilerlemesi sağlanmaktadır. Bağımsız denetimin yeni ihtiyaçlarına cevap vermek için BDS 701 kodu ile kilit denetim konularının bağımsız denetçi raporunda bildirilmesi başlıklı bir denetim standardı yayımlanmıştır. BDS 701'e göre bağımsız denetçi, mesleki muhakemesine göre en çok önem arz eden konuları kilit denetim konuları adı altında bildirmektedir. Bu çalışma, bağımsız denetim raporlarında bulunan kilit denetim konuları paragraflarının okunabilirlik düzeylerinin hesaplanması ve çeşitli değişkenler (denetçinin cinsiyeti, eğitim seviyesi, unvanı gibi) göz önünde bulundurularak bağımsız denetim raporlarının okunabilirlik düzeylerine etkilerinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda Borsa İstanbul'da 2022 yılında işlem görmüş olan 562 şirkete ait veriler sektörel ayrımları yapılarak incelenmiştir. Kilit denetim konularının yer aldığı paragrafların okunabilirlik incelemesi Çetinkaya-Uzun (2010), Ateşman (1997), Flesch (1948) ve ARI (1967) okunabilirlik formülleriyle okunabilirlik hesaplamaları yapılmış ve elde edilen okunabilirlik skorları ile metinsel ifadeler rakamsal ifadelere dönüştürülmüş bu skorlara da istatistiksel testler uygulanmıştır. Yapılan analiz sonucunda; kilit denetim konuları paragraflarının Türkçe endekslerde okunabilirlik seviyelerinin daha yüksek olduğu, Çetinkaya-Uzun (2010) ve ARI (1967) endeksi skorlarına göre denetçilerin cinsiyetleri ile KDK'lerin okunabilirliği arasında anlamlı farklılıklar gözlendiği, sektör ve denetçi unvanı gibi bazı değişken faktörlerin KDK okunabilirliği üzerinde anlamlı etkiler oluşturduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The independent audit process consists of a process in which the claims regarding economic activities are evaluated accurately and impartially by the auditors and delivered to all financial information users through the audit report. Auditors prepare the audit report in accordance with administrative regulations such as laws, decrees, regulations and the issues included in the existing auditing standards. In order to keep pace with developing economic conditions, new audit standards may be added to the independent audit standards or published audit standards may be updated. By changing independent auditing standards or publishing new auditing standards, audit quality is increased and the auditing process progresses more smoothly. In order to respond to the new needs of independent auditing, an auditing standard titled“Communication of key audit matters in the independent auditor's report”has been published with the code BDS 701. According to BDS 701, the independent auditor reports the matters that are of most importance in her professional judgment as key audit matters. This study aims to calculate the readability levels of the key audit matters paragraphs in independent audit reports and to determine their effects on the readability levels of independent audit reports by taking into account various variables (such as the auditor's gender, education level, title). For this purpose, data belonging to 562 companies traded on Borsa Istanbul in 2022 were examined by making sectoral distinctions. Readability analysis of paragraphs containing key audit topics were performed with Çetinkaya-Uzun (2010), Ateşman (1997), Flesch (1948) and ARI (1967) readability formulas. With these readability scores, textual expressions were converted into numerical expressions and statistical tests were applied to these scores. As a result of the analysis; the readability levels of the key audit issues paragraphs are higher in Turkish indexes, According to Çetinkaya-Uzun (2010) and ARI (1967) index scores, significant differences were observed between the gender of the auditors and the readability of the CRAs. It has been determined that some variable factors such as sector and auditor title have significant effects on the readability of the CRA.