Uçhisar örneğinde sosyokültürel sürdürülebilirliğin mimari boyutu
The architectural dimension of sociocultural sustainability in the case of Uçhisar
  1. Tez No: 924326
  2. Yazar: HİLAL AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET SELİM ÖKEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yerin kimliği, bireyin ve toplumun beceri, değer ve davranışlarıyla şekillendirdikleri kentsel ve mekânsal örüntüler aracılığıyla tanımlanmaktadır. Geçmiş ile günümüz arasında somut bağlar kuran ve yerin zamanda sürekliliğini sağlayan tarihi alanlar, yer kimliğinin önemli unsurlarından biridir. Kentler, tarihsel süreç içerisinde teknolojik gelişmeler, sanayi devrimi, savaşlar ve hızlı kentleşme gibi faktörlerin etkisiyle kültürel değerlerin kaybına uğramış ve bu durum tarihi kentsel yerleşim alanlarında da kendini göstermiştir. Bu gelişim ve değişimlerden kaynaklanan yeni yaşam tarzına uyum sağlayamayan tarihi yapısal ve kentsel alanlar ya boş kalarak metruk alanlara dönüşmekte yâda kontrolsüz yapısal müdahalelere bağlı olarak kimlik kaybına uğramaktadır. Tarihi yapılar ve kent dokuları, yerel toplulukların yaşam biçimleri ve kültürel kimliklerini gelecek kuşaklara aktarması açısından bu denli büyük bir anlam taşırken yaşanan bu kayıplar sosyokültürel değerlerin kaybına sebep olmaktadır. Çalışmada coğrafi oluşumlar ile gelişmiş tarihi yerleşim alanı olan Uçhisar'a yönelik alınan yerel ve merkezi yönetsel kararlar çerçevesinde kurum çalışmalarını eylem araştırması yöntemiyle değerlendirmeyi amaçlamıştır. Bu kapsamda bölgede gerçekleştirilen çalıştaylar, yerel yönetim raporları, Mimarlar odası ve şehir plancıları odasında edinilen belgeler, Uçhisar belediye arşivi ve Uçhisar beldesinin yerel ve merkezi yönetsel kararların kültürel ve sosyal sürdürülebilirlikte mimari boyutu ve yeterliliği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The identity of a place is expressed as the self-definition of the society and the individual through the urban and spatial pattern they shape with their ideals, values, skills and behaviors. Historical areas that make the past and present connection concrete and reveal the continuity of the place in time are an important part of the identity of the place. In the historical process of cities, factors such as technological developments, industrial revolution, wars and rapid urbanization cause the destruction of cultural values and also show their effects in historical urban settlement areas. Historical structural and urban areas that cannot adapt to the new lifestyle resulting from these developments and changes either remain empty and turn into abandoned areas or lose their identity due to uncontrolled structural interventions. While historical structures and urban fabrics are so important in terms of transferring the cultural identities and lifestyles of local communities to future generations, these losses cause the loss of sociocultural values. The aim of the study is to evaluate the institutional activities within the framework of local and central administrative decisions taken for Uçhisar, a developed historical settlement area with geographical formations, using the action research method. In this context, the workshops held in the region, municipality reports, documents obtained from the Chamber of Architects and the Chamber of Urban Planners, Uçhisar Municipality Archives and central administrative decisions of Uçhisar town in cultural and social sustainability are evaluated.