Polikistik over sendromu hastalarında FSTL-1, fam19a5 ve oksidatif stres düzeylerinin incelenmesi
Investigation of FSTL-1, fam19a5 and oxidative stress parameters levels in patients with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 924352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR DOĞAN, DOÇ. DR. SİBEL KULAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Tıp) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Polikistik Over Sendromu (PKOS), anovulasyon ve/veya klinik/biyokimyasal hiperandrojenizm, ultrasonografide polikistik over morfolojisinin izlenmesi ile karakterize olan over disfonksiyonu olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada amacımız PKOS tanısıyla takip edilen hastalarda yeni biyomarkırlar olan FAM19A5, FSTL1, pro-inflamatuar bir sitokin olan Tümör Nekrozis Faktör-alfa (TNF-α), oksidatif stres parametreleri olan Total Aantioksidan Status (TAS), Total Oksidan Status (TOS) ve Oksidatif Stres İndeksi (OSİ) ile lipid peroksidasyon düzeyi göstergesi olan malondialdehit (MDA) düzeylerinin araştırılması ve hastalık patogeneziyle olan ilişkisinin ortaya konulmasıdır. Mevcut çalışmaya 24-29 yaş arasında olan 67 birey dahil edildi. Bireylerden; kontrol grubu olarak 23 sağlıklı (Kontrol grubu), PKOS tanısıyla takip edilen 20 hasta (PKOS grubu), PKOS tanısıyla takip edilen ve üç ay süreyle metformin tedavisi alan 24 hasta (PKOS+metformin) ile üç grup oluşturuldu. Serum FAM19A5, FSTL1 ve TNF-α düzeyleri ELISA yöntemiyle, serum TAS ve TOS düzeyleri kolorimetrik yöntemle, MDA ise Hammode ve arkadaşlarının modifiye ettiği çift kaynatma esasına dayalı yöntem ile çalışıldı. Veriler IBM SPSS versiyon 22.0 ile analiz edildi. Serum FAM19A5 ve FSTL1 düzeyleri PKOS hasta gruplarında sağlıklı bireyelere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı şekilde azalmışken TNF-α düzeyleri anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Serum TOS, OSİ ve MDA düzeyleri ise hasta gruplarında sağlıklı bireylere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Bununla birlikte metformin tedavisi alan hasta grubunda MDA düzeyleri PKOS hasta grubuna kıyasla anlamlı şekilde azalmıştır. FAM19A5 ve FSTL1 arasında pozitif yönde orta-yüksek derecede, HDL ile FAM19A5 ve FSTL1 arasında pozitif yönde düşük derecede korelasyon görülmüştür. Diğer yandan hem FAM19A5 hem de FSTL1 ile LH, LH/FSH, östradiol, testosteron, nonHDL, DHEA-S, BKİ, MDA, OSİ, HOMA-IR ve TOS arasında düşük-orta derecede korelasyon olduğu görülmüştür. ROC analizinde eğri altında kalan alan FAM19A5 için 0,955 ve FSTL1 için 0,911 olarak bulunmuştur. Lineer regresyon analizi sonuçlarına göre PKOS grubunda olmanın ve FAM19A5 düzeylerinin serum FSTL1 seviyeleri üzerinde bağımsız belirleyiciler olduğu gösterilmiştir. Yine benzer şekilde PKOS grubunda olmanın, MDA düzeylerinin ve FSTL1 düzeylerinin serum FAM19A5 seviyeleri üzerinde bağımsız belirleyiciler olduğu gösterilmiştir Mevcut çalışmada literatürde ilk defa PKOS hastalarında serum FAM19A5 ve FSTL1 düzeyleri çalışılmıştır. İlgili parametrelerin hastalık patogenezinde hormonal yolaklar ve oksidatif yolaklar üzerinden inflamasyon ile ilişkili olarak rol oynadığı öne sürülebilir.
Özet (Çeviri)
Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) is defined as ovarian dysfunction characterized by anovulation and/or clinical/biochemical hyperandrogenism, with observation of polycystic ovary morphology on ultrasonography. In this study, our aim was to investigate the levels of new biomarkers FAM19A5, FSTL1, pro-inflammatory cytokine Tumor Necrosis Factor-alpha (TNF-alpha), oxidative stress parameters Total Antioxidant Status (TAS), Total Oxidant Status (TOS) and Oxidative Stress Index (OSI), and malondialdehyde (MDA), an indicator of lipid peroxidation level, in patients followed up with the diagnosis of PCOS and to reveal their relationship with the pathogenesis of the disease. The present study included 67 individuals aged between 24-29 years. Three groups were formed from the individuals; 23 healthy individuals as a control group (Control group), 20 patients followed up with PCOS diagnosis (PCOS group), 24 patients followed up with PCOS diagnosis and receiving metformin treatment for three months (PCOS+metformin). Serum FAM19A5, FSTL1 and TNF-α levels were studied with ELISA method, serum TAS and TOS levels were studied with colorimetric method, and MDA was studied with the double-boiling method modified by Hammode et al. Data were analyzed with IBM SPSS version 22.0. Serum FAM19A5 and FSTL1 levels were found to be statistically significantly decreased in PCOS patient groups compared to healthy individuals, while TNF-alpha levels were found to be significantly higher. Serum TOS, OSI and MDA levels were found to be statistically significantly higher in patient groups compared to healthy individuals. However, MDA levels were significantly decreased in the patient group receiving metformin treatment compared to PCOS patient group. A moderate-high positive correlation was observed between FAM19A5 and FSTL1, and a low-level positive correlation was observed between HDL and FAM19A5 and FSTL1. On the other hand, a low-moderate correlation was observed between both FAM19A5 and FSTL1 and LH, LH/FSH, estradiol, testosterone, nonHDL, DHEA-S, BMI, MDA, OSI, HOMA-IR and TOS. In ROC analysis, the area under the curve was found to be 0.955 for FAM19A5 and 0.911 for FSTL1. According to the linear regression analysis results, being in the PCOS group and FAM19A5 levels were shown to be independent determinants of serum FSTL1 levels. Similarly, being in the PCOS group, MDA levels and FSTL1 levels were shown to be independent determinants of serum FAM19A5 levels. In the current study, serum FAM19A5 and FSTL1 levels were studied in PCOS patients for the first time in the literature. It can be suggested that the relevant parameters play a role in the pathogenesis of the disease in relation to inflammation via hormonal and oxidative pathways.