Evaluation of the remineralization effect of a self-assembling peptide P11-4 containing remineralization agent on acidic erosion formed on tooth surface: an in vitro study
Diş yüzeyinde oluşturulan asidik erozyona kendiliğinden birleşen P11-4 peptidi içeren remineralizasyon ajaninin remineralizasyon etkisinin in vitro değerlendirilmesi
  1. Tez No: 924351
  2. Yazar: İPEK SAYGILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SUNGURTEKİN EKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı; kendiliğinden birleşen peptit p11-4 içeren remineralizasyon ajanıyla NaF içerikli remineralizasyon ajanının, in vitro olarak sığır dişlerinde oluşturulan asidik erozyona karşı remineralizasyon etklinliğinin SEM-EDX analiziyle değerlendirilmesidir. Çalışmada 50 adet sığır dişi; sağlam mine, eroziv lezyon oluşturulmuş mine, kendiliğinden birleşen peptit P11-4, NaF içeren remineralizasyon ajanı ve hem kendiliğinden birleşen peptit p11-4 hem de NaF içeren remineralizasyon ajanı uygulanmış mine olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Başlangıç mine lezyonu oluşturmak için Grup 1 hariç tüm gruplar 6 saat portakal suyunda bekletilerek demineralizasyona uğratıldı ve 5 gün süreyle eroziv siklusa tabi tutuldu. Ardından Grup 1 ve 2 hariç diğer gruplara remineralizasyon materyalleri uygulandı. Mineral yoğunluğu ölçümü için SEM-EDX cihazı kullanıldı. Veriler IBM SPSS V23 kullanılarak analiz edildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk Testi ile incelendi. Normal dağılım gösteren parametreler için üç veya daha fazla grubun karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanıldı. Çoklu karşılaştırmalar Tukey Testi ve Tamhane's T2 ile değerlendirildi. Anlamlılık düzeyi p0,05). Grupların wt% ortalama P değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu (p=0,001). Grup 2 ile deney grupları arasında anlamlı fark bulunurken Grup 1 ile deney grupları arasında anlamlı fark olmadığı görüldü (p>0,05). Gruplara göre Ca/P ortalama değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0,327). Tüm sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda P11-4'ün başlangıç eroziv mine lezyonlarının tedavisinde fluoridli verniklere alternatif bir ajan olarak kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the remineralization efficacy of a self-assembling peptide P11 4 remineralization agent and a NaF-containing remineralization agent against acid-induced erosion on bovine teeth in vitro, using SEM-EDX analysis. A total of 50 bovine teeth were divided into five groups: sound enamel, enamel subjected to erosion, enamel erosion lesions treated with self-assembling peptide P11-4, with NaF varnish, and with both self-assembling peptide and NaF varnish, respectively. To create erosive enamel lesions, all groups except Group 1 were demineralized by being immersed in orange juice for 6 hours, followed by an erosive cycling process for five days. Subsequently, remineralization agents were applied to the relevant groups, excluding Groups 1 and 2. Mineral density measurements were performed using an SEM-EDX device. Data were analyzed using IBM SPSS V23. The Shapiro-Wilk test was used to assess the normality of data distribution. For parameters showing normal distribution, one-way ANOVA was used to compare three or more groups. Multiple comparisons were evaluated using Tukey's Test and Tamhane's T2. The significance level was set as p0.05). A statistically significant difference was also found in the groups' mean wt% P values (p=0.001). A significant difference was observed between the negative control and experimental groups, whereas no significant difference was observed between the positive control and experimental groups. No statistically significant difference was found among the groups in the wt% of the average Ca/P ratio (p=0.327). Considering all the results, it was concluded that self-assembling peptide P11-4 could be used as an alternative to fluoride varnishes to treat initial erosive enamel lesions in primary and permanent teeth.