Knowledge level and use of folic acid and compliance with the mediterranean diet among women of childbearing age
Doğurganlık çağındaki kadınlarda folik asit farkındalığı ve kullanımının akdeniz diyeti ile ilişkisi
  1. Tez No: 924354
  2. Yazar: YASMİN MENGÜLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF BURCU BALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, İstanbul'da yer alan BBM (BÜŞRA BEYZA MERT) Polikliniği'nde 18-45 yaş arasındaki kadınlarda folik asit farkındalığı ve kullanımı ile Akdeniz Diyeti'ne uyum arasındaki ilişkiyi incelemek için yapılmıştır. Araştırmada, katılımcıların folik asit bilgi düzeyi, beslenme düzenleri ve Akdeniz Diyeti'ne uyumlarını değerlendiren tanımlayıcı ve ilişkisel bir araştırmadır. Araştırma 144 kadın katılımcı arasında gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları ise konuyla alakalı literatürlerin taramasıyla hazırlanmş bir anket formu, besin tüketim sıklığı, 3 günlük bir besin tüketim kaydı ve MEDAS ölçeğini içermektedir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi için SPSS 26 kullanılmıştır. Araştırmada veri analizinde, nicel değişkenler ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerlerle gösterilirken, nitel değişkenler frekans ve yüzde ile gösterilmiştir. Veriler incelendiğinde, katılımcıların %97,9'unun folik asidi duyduğu, %48,6'sının ise günlük alınması gereken miktar hakkında bilgi sahibi olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmada yer alan kişilerin sadece %41,7'si koyu yeşil yapraklı sebzeleri önemli bir folik asit kaynağı olarak tanımıştır. En önemli kaynak olan dana karaciğere göre daha yüksek çıkmıştır. Akdeniz Diyeti için ortalama uyum puanı 4,70±1,79 olup katılımcıların %63,2'sinde düşük uyum görülmüştür. Akdeniz Diyeti'ne uyum ile folik asit farkındalığı arasında anlamlı pozitif bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the correlation between folic acid awareness and adherence to the Mediterranean Diet among women aged 18–45 at BBM (BÜŞRA BEYZA MERT) Polyclinic in Istanbul. The study seeks to assess participants' understanding of folic acid, their eating patterns, and their adherence to the Mediterranean Diet. A descriptive and correlational study including 144 female participants was done. The data collection encompassed a literature-based questionnaire, a food consumption frequency assessment, a 3-day food consumption record, and the MEDAS (Mediterranean Diet Adherence Scale) scale. SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences) was used to analyze the study's data. In the study data analysis, quantitative variables were shown with mean, standard deviation, median, minimum, and maximum values, while qualitative variables were shown with frequency and percentage. Results revealed that 97.9% of participants recognized folic acid, whereas 48.6% were uninformed about the required daily dosage. Merely 41.7% recognized dark green leafy vegetables as a significant source of folic acid. The average compliance score for the Mediterranean Diet was 4.70±1.79, with 63.2% of participants demonstrating low adherence.