Kedilerde intramuskuler ve intranazal uygulanan medetomidin'in kalp boyutu, sedasyon seviyesi ve vital parametreler üzerine olan etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of intramuscular and intranasal medetomidine on heart size, sedation level and vital parameters in cats
  1. Tez No: 924361
  2. Yazar: ZEHRA NUR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF EMRAH YANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada,bir alfa-2 adrenerjik agonist olan medetomidin, iyi bilinen sedatif ve analjezik etkileri nedeniyle kedilerde yaygın olarak kullanılır. Ancak, kapsamlı bir literatür araştırması, bugüne kadar İN ve İM yollarıyla verilen medetomidinin kedilerde kardiyak boyuta etkilerini araştıran hiçbir çalışma ortaya koymamıştır. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı medetomidinin İN ve İM uygulanmasının kedilerde kardiyak boyuta olan etkilerini değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Çalışmaya 14 erkek kedi dahil edildi. Her iki gruba da medetomidin (İN medetomidin veya İM medetomidin) 0,08 mg/kg dozunda uygulandı. HR, RR, RT, SpO2, SAP ve DAP verileri ve sedasyon parametreleri kaydedildi. Radyografik görüntüler (Tb), (T0), 5 (T5), 15 (T15), 30 (T30), 45 (T45) ve 60 (T60) dakikalarda dört görünümde (sağ lateral, sol lateral, ventro-dorsal ve dorso-ventral) alındı. Vertebral Kalp Skoru (VHS), R-VHS, L-VHS, VD-VHS, DV-VHS, T4-R-VHS ve T4-L-VHS ölçümleri kullanılarak değerlendirildi ve Kardiyotorasik Oran (KTO), VD-KTO, DV-KTO, VD T6-10, DV-T6-10 ve R T5-7 ölçümleri kullanılarak değerlendirildi. Sonuç olarak, her iki uygulama yolunda da VD-KTO değerlerinde başlangıç değerine kıyasla önemli artışlarla sonuçlandı ve bu parametre için iki grup arasında önemli bir fark yoktu. Kediler hem İN hem de İM medetomidin uygulamasını iyi tolere etti ve çoğu klinik parametrede önemli bir fark gözlenmedi, bu da her iki yöntemin de sedasyon oluşturmada eşit derecede etkili ve güvenli olduğunu gösteriyor. İM yolu sedasyonun ve yan yatmanın daha hızlı başlamasına yol açarken, gruplar arasında iyileşme süreleri veya genel klinik sonuçlarda önemli bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Medetomidine, an alpha-2 adrenergic agonist, is widely used in cats due to its well-established sedative and analgesic effects. However, a thorough literature search revealed no studies to date investigating the effects of medetomidine delivered via IN and IM routes on cardiac size in cats. Therefore, the aim of this study is to assess and compare the effects of IN and IM administration of medetomidine on cardiac size in cats. 14 male cats were included in the study. Medetomidine (IN medetomidine or IM medetomidine) was administered to both groups at a dose of 0.08 mg/kg.The parameters HR, RR, RT, SpO2, SAP, and DAP data and sedation parameters were recorded. Radiographic images were taken at (Tb), (T0), 5 (T5), 15 (T15), 30 (T30), 45 (T45), and 60 (T60) minutes, in four views (right lateral, left lateral, ventro-dorsal, and dorso-ventral). Vertebral Heart Score (VHS) was evaluated using R-VHS, L-VHS, VD-VHS, DV-VHS, T4-R-VHS and T4-L-VHS measurements, and Cardiothoracic Ratio (KTO) was evaluated using VD-KTO, DV-KTO, VD T6-10, DV-T6-10 and R T5-7 measurements. In conclusion, both administration routes resulted in significant increases in VD-KTO values compared to baseline, with no significant differences between the two groups for this parameter. The cats tolerated both IN and IM medetomidine administration well, and no significant differences were observed in most clinical parameters, suggesting that both methods were equally effective and safe in inducing sedation. While the IM route led to a faster onset of sedation and lateral recumbency, there were no significant differences in recovery times or overall clinical outcomes between the groups.