Resveratrol ve quercetin'in pestisit kaynaklı DNA ve protein oksidasyonu üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of resveratrol and quercetin on pesticide-induced DNA and protein oxidation
  1. Tez No: 924362
  2. Yazar: GÖKHAN TEYMUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRCAN ÇEKEN TOPTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Pestisitler, insan yaşamı üzerinde ağız, deri ve solunum yoluyla olumsuz etkilere neden olmaktadır. Sentetik pestisitler ilk olarak 1940 yılında piyasaya sürülmüştür ve gıda üretiminin artmasında katkıda bulunmuştur. Ancak, bu pestisitlerin çevreve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine dair endişeler 1960 yılında ortaya çıkmaya başlanmıştır. O yıllardan itibaren pestisitlerin zararları ve yararları hakkındaki tartışmalar günümüze kadar devam etmekte ve çok sayıda bilim insanı tarafından araştırmalar yapılmaktadır. Pestisitler DNA çift sarmal yapısındaki oluklara, hidrofobik etkileşim, spesifik hidrojen bağları veya van der Waals etkileşimleri gibi çeşitli kovalent olmayan etkileşimler ile bağlanarak DNA'ya hasar verebilirler. Bu çalışmada ticari olarak satışı olan bazı pestisitlerin DNA ve protein oksidasyonu ve üzerine etkileri in vitro olarak araştırılmıştır. Ayrıca pestisitlerin, mikrobesin ve fungusit olarak yaygın kullanım alanı olan bakır sülfat ile kombine etkisi de araştırılmıştır. Quercetin ve resveratrol gibi güçlü antioksidan maddelerin pestisit kaynaklı oksidasyonu önleme kapasiteleri incelenmiştir. Sonuç olarak resveratrol ve quercetin'in pestisit kaynaklı DNA ve protein oksidasyonunu kısmen önlediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pesticides, cause negative effects on human life through the mouth, skin and respiratory tract. Synthetic pesticides were first introduced in 1940 and have contributed to increased food production. However, concerns about the negative effects of these pesticides on the environment and human health began to be voiced in the 1960s. Since those years, discussions about the harms and benefits of pesticides have continued until today, and research has been carried out by many scientists. Pesticides can damage DNA by binding to the grooves in the DNA double helix structure through various non-covalent interactions such as hydrophobic interactions, specific hydrogen bonds or van der Waals interactions.In this study, the effects of some commercially available pesticides on DNA and protein oxidation were investigated in vitro. In addition, the combined effect of pesticides with copper sulphate, which is widely used as a micronutrient and fungicide, was also investigated. The capacity of strong antioxidant substances such as quercetin and resveratrol to prevent pesticide-induced oxidation was investigated. As a result, it was determined that resveratrol and quercetin partially prevented pesticide-induced DNA and protein oxidation.