Kadın seçmenlerin oy verme davranışını etkileyen faktörler: Kars ili örneği
Female of vaters voting behavior affecting factors: Kars province example
  1. Tez No: 924408
  2. Yazar: FATMA GÜL ALYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATIL CEM ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, Kars ili merkezinde ikamet eden kadın seçmenlerin oy verme davranışını etkileyen faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma sürecinde ilk olarak siyasal katılım, seçmen davranışı, oy verme davranışını etkileyen faktörler ve kadınların oy hakkı serüveni ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Ardından, Kars ili örneklemi üzerinde bir alan araştırması gerçekleştirilmiş ve bu araştırmada, kadın seçmenlerin sosyo-ekonomik özellikleri, oy verme tercihleri, siyasi parti ve adaylardan beklentileri ile ailevi ve sosyal çevre ilişkileri göz önünde bulundurularak değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırmada nicel yöntem tercih edilmiş ve 500 kadın seçmene anket uygulanarak veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS 21.0 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, kadın seçmenlerin oy verme davranışını şekillendiren temel faktörlerin, siyasi parti ve liderlerinin ekonomi, eğitim ve sağlık alanlarındaki projeleri ile enflasyonun düşürülmesi ve istihdamın artırılması gibi vaatler olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, siyasi partilerin ve liderlerinin kadınlara yönelik vaatlerinin, kadın seçmenlerin oy verme tercihleri üzerinde belirgin bir etki yarattığı anlaşılmaktadır. Çalışmada, kadın seçmenlerin ailelerinden, arkadaşlarından ve sosyal çevrelerinden etkilenme düzeylerinin düşük olduğu, seçim müzikleri, afişler ve broşürler gibi seçim kampanyası araçlarının ise sınırlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Öte yandan, kadın seçmenlerin oy verme davranışlarının yaş, eğitim durumu, medeni durum ve çalışma durumu gibi sosyo-demografik faktörlere ve oy kullanma durumlarına göre anlamlı farklılıklar gösterdiği; ancak gelir düzeyi ile oy verme davranışı arasında belirgin bir fark bulunmadığı gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the factors influencing the voting behavior of female voters residing in the central district of Kars province. The research process initially involves a literature review on political participation, voter behavior, factors affecting voting behavior, and the historical journey of women's suffrage. Subsequently, a field study is conducted by using Kars province as a sample. The study evaluates female voters' socio-economic characteristics, voting preferences, expectations from political parties and candidates, and their domestic and social environment relationships. A quantitative method is adopted, and data are collected through surveys administered to 500 female voters. The data are analyzed by using SPSS 21.0 software. The results reveal that the primary factors shaping the voting behavior of female voters are the economic, educational, and healthcare projects of political parties and leaders, along with promises to reduce inflation and increase employment. Furthermore,the, promises directed at women by political parties and leaders significantly influence their voting preferences. The study also finds out that female voters are minimally influenced by their families, friends, and social surroundings, and campaign tools such as election songs, posters, and brochures have limited impact. On the other hand, it was observed that the voting behaviour of female voters showed significant differences according to socio-demographic factors such as age, education level, marital status, employment status and voting status; however, there was no significant difference between income level and voting behaviour.