Geç Demir Çağı'nda Iğdır Ovası
Igdir Plain in the Late Iron Age
- Tez No: 924407
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ DELİBALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Geç Demir Çağı'nda Iğdır Ovası isimli tez çalışması, bölgede yapılan araştırmalardan sonra ortaya çıkan bilgi birikiminin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu araştırmaların her biri birbirinden bağımsız yapıldığından bir bütünü oluşturma noktasında kopukluk görülmüştür. Ayrıca son zamanlarda artan araştırmalarla Geç Demir Çağı'na ilişkin bilgilerin ve tespit edilen merkez sayısının artması da bu tez çalışmasının yapılması fikrini ortaya çıkaran diğer bir etken olmuştur. Son olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan alınan izin ile tez kapsamına alınan merkezlerde mimari ve seramik fotoğraflaması işlemleri yapılmıştır. Tez konusunun coğrafyasını oluşturan Iğdır Ovası önemli bir lokasyondadır. Bu lokasyonun önemi, bölgenin geneline göre düşük bir rakıma sahip olmasına rağmen Ağrı Dağı gibi yüksek bir dağ ile yan yana olmasından kaynaklanmaktadır. Ağrı Dağı'nın Kafkasya, Anadolu ve İran arasındaki yolları şekillendiren konumundan dolayı Iğdır bu üç büyük kültür noktasının odağında yer almıştır. Dolayısıyla bu bölgelerde ortaya çıkan bütün kültürlerin izlerini Iğdır'da görebildiğimiz gibi, bizatihi Kalkolitik Çağ ile Demir Çağı başlangıcında Iğdır merkezli iki kültürün ortaya çıktığını da görmekteyiz. Demir Çağı'nda ortaya çıkan kültür Erikua Krallığı olarak adlandırılmıştır. Kalkolitik Çağ'da başlayan yerleşim alışkanlığı, Geç Demir Çağı'nda da devam etmiştir. Iğdır Ovası, Geç Demir Çağı'nda Med ve Pers İmparatorluklarının yayılım alanı içinde kalmıştır. Yapılan çalışmalarda Geç Demir Çağı'na tarihlenen birçok yerleşim yeri tespit edilmiştir. Bu tez çalışması ile şimdiye kadar tespit edilen Geç Demir Çağı merkezleri bir bütün olarak çalışılmış, haritalandırılmış ve Iğdır Ovası'nın Geç Demir Çağı'nda da önemli bir bölge olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study titled Igdir Plain in the Late Iron Age aims to evaluate the accumulation of knowledge that emerged after the researches conducted in the region. Since each of these studies were conducted independently, a disconnection was observed in terms of forming a whole. In addition, the increase in the information and the number of centers identified regarding the Late Iron Age with the recent increase in research was another factor that brought up the idea of conducting this thesis study. Finally, with the permission we received from the Ministry of Culture and Tourism, architectural and ceramic photography processes were carried out in the centers included in the thesis. Igdir Plain, which constitutes the geography of the thesis subject, is in a very important location. The importance of this location stems from its being side by side with a high mountain such as Mount Ararat, despite having a low altitude compared to the rest of the region. Due to the location of Mount Ararat that shapes the roads between the Caucasus, Anatolia and Iran, Igdir has been at the center of these three major cultural points. Therefore, we can see the traces of all the cultures that emerged in these regions in Igdir, and we can also see that two cultures centered in Iğdır emerged at the beginning of the Chalcolithic Age and the Iron Age. The culture that emerged in the Iron Age was called the Erikua Kingdom. The settlement habits that began in the Chalcolithic Age continued in the Late Iron Age. The Igdir Plain remained within the expansion area of the Median and Persian Empires in the Late Iron Age. Many settlements dating back to the Late Iron Age have been identified in the studies conducted. In this thesis study, the Late Iron Age centers identified so far have been studied and mapped as a whole, and it has been revealed that the Igdir Plain was an important region in the Late Iron Age as well.