A distributed control strategy for network of microgrids
Mikroşebeke ağları için dağıtık kontrol stratejisi
- Tez No: 924411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Geleneksel dağıtım sistemleri (DS'ler), dağıtık enerji kaynaklarının (DEK'lerin) neden olduğu çift yönlü güç akışları, elektrikli araçların (EV'ler) sayısının artması ve müşteri güvenilirliği endişeleri nedeniyle yetersiz hale gelmektedir. Mikroşebekeler, gelişmiş iletişim ve hesaplama teknolojilerini kullanarak bu sorunların üstesinden gelebilmektedirler. Birden fazla mikroşebeke, mikroşebeke ağları olarak çalıştırılabilir ve bu da üyelerine daha fazla fayda sağlar. Mikroşebeke ağları merkezi bir şekilde kontrol edilebilse de, mikroşebeke sahipleri bilgilerini merkezi bir otoriteyle paylaşmaya istekli olmayabilir. Dolayısıyla bu çalışmada, her bir mikroşebekenin sınırlı sayıda katılımcıya sahip bir iletişim ağına sahip olduğu, yani her bir mikroşebekenin iletişim ağının DS'ye bağlı diğer tüm mikroşebekeleri kapsamak zorunda olmadığı dikkate alınarak dağıtık bir kontrol ve iletişim yaklaşımı önerilmektedir. Önerilen yöntem merkezi yaklaşımla karşılaştırılmış ve sonuçlar, yatırım maliyetleri ve dayanıklılık dikkate alındığında söz konusu yaklaşımın merkezi kontrole alternatif olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Ayrıca önerilen yöntem ölçeklenebilirdir ve tüm katılımcıların birbirleriyle iletişim kurduğu bir sisteme de uygulanabilir. Mikroşebeke ağlarının işletiminde, mikroşebekelerin farklı kontrolcüleri olabilir; ancak bu tezde mikroşebekenin ekonomik olarak optimum çalışmasını sağlamak için bir model öngörülü kontrol (MPC) yaklaşımını kullanılmıştır. Bu kontrolcü, depolama sistemlerinin, EV'lerin, DEK'lerin ve şebeke kesintilerinin etkilerini dikkate almaktadır. Mikroşebekelerin gerçek zamanlı çalışmasını simüle etmek için MPC ile birlikte kural tabanlı bir çekirdek denetleyici uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Conventional distribution networks (DNs) become deficient with the bi-directional power flows caused by distributed energy resources (DERs), the increasing number of electrical vehicles (EVs), and customer reliability concerns. Microgrids can deal with these problems using advanced communication and computation technologies. Multiple microgrids can be operated as a network of microgrids (NoMGs), bringing further benefits to its members. Although NoMGs can be controlled in a centralized way, the microgrid owners may not be willing to share information with the central authority. Therefore, in this work, a distributed control and communication approach is proposed by considering that each microgrid has a communication network with a limited number of participants, i.e., the communication network of each microgrid does not necessarily cover all other microgrids connected to the DN. The proposed method is compared to the centralized approach, and the results show that the given approach can be utilized as an alternative to centralized control, considering the investment costs and resilience. Moreover, the proposed method is scalable and can be applied to a system even if all participants communicate with each other. In the network of microgrids operation, microgrids might have different controllers; however, this thesis uses a model predictive control (MPC) approach to ensure the economically optimum operation of the microgrid. This controller includes the effects of storage systems, EVs, DERs, and grid outages. A rule-based core controller is implemented along with MPC to simulate the microgrids' real-time operation.