Otomatik sipariş karşılama merkezi tasarımı: Hazır giyim sektöründe bir uygulama
Automated order fulfillment center design: An application in the apparel industry
- Tez No: 924448
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANYAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ulaşım, Uluslararası Ticaret, Industrial and Industrial Engineering, Transportation, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Son yıllarda, özellikle artan rekabet koşulları ve pandeminin etkileriyle birlikte e-ticaret sektörü hızla büyümüş, bu durum sipariş karşılama ve lojistik süreçlerinde verimlilik ve hızın önemini daha da artırmıştır. Pandemi sürecinde tüketici alışkanlıklarının dijital kanallara yönelmesi ve talep yoğunluğunun artması, depo operasyonlarında hatasız ve hızlı bir şekilde siparişlerin karşılanmasını kritik hale getirmiştir. Bu bağlamda, manuel iş gücüne dayalı operasyonların yetersiz kaldığı ve verimlilik açısından sürdürülebilir olmadığı anlaşılmış, otomasyon çözümlerine olan ihtiyaç daha belirgin hale gelmiştir. E-ticaret sektöründe rekabet avantajı elde edebilmek ve müşterilere daha hızlı hizmet sunabilmek adına depo otomasyonu, stratejik bir gereklilik olarak öne çıkmıştır. Bu çalışmada, e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren sipariş karşılama merkezlerinde, süreçlerin otomasyon teknolojileri ile optimize edilmesi ve insana bağımlılığın minimize edilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın temel amacı, depo operasyonlarında otomasyonun uygulanarak hata oranlarının azaltılması, operasyonel verimliliğin artırılması ve tam otomatik bir sipariş karşılama merkezi tasarımının gerçekleştirilmesidir. Bu bağlamda, en uygun otomasyon sistemlerinin seçimi, Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ve Hedef Programlama (HP) yöntemleri ile yapılmıştır. Önerilen model hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın e-ticaret operasyonlarına özel tasarlanacak sipariş karşılama merkezinde depo otomasyon sistemleri seçiminde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the e-commerce sector has grown rapidly, particularly due to increasing competition and the impact of the pandemic. This has further emphasized the importance of efficiency and speed in order fulfillment and logistics processes. During the pandemic, consumer habits shifted towards digital channels, and the surge in demand made error-free and fast order processing in warehouses critical. In this context, it became evident that manual, labor-intensive operations were inadequate and unsustainable in terms of efficiency, highlighting the growing need for full automation solutions. To gain a competitive edge and provide faster service to customers in the e-commerce sector, warehouse automation has emerged as a strategic necessity. In this study, the aim is to optimize processes in e-commerce order fulfillment centers using automation technologies and minimize human dependency. The main objective is to implement automation in warehouse operations to reduce error rates, increase operational efficiency, and design a fully automated order fulfillment center. In this context, the selection of the most suitable automation systems was conducted using the Analytic Hierarchy Process (AHP) and Goal Programming (GP) methods. The proposed model was applied to the selection of warehouse automation systems in an order processing center designed specifically for an e-commerce operation of a company in the apparel industry.