Tekstilde ERP (enterprise resource planning) kullanımı ve var olan bir ERP yazılımının geliştirilmesi
Use of ERP (enterprise resource planning) in the textile and development of an existing ERP software
  1. Tez No: 885065
  2. Yazar: BÜŞRA NUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kurumsal kaynak planlama (ERP), işletmenin tüm kaynaklarını verimli/etkin şekilde kullanması için tasarlanmış bir sistemdir. ERP sistemleri, şirketlerin hedeflerine ulaşmasındaki temel süreçleri ve fonksiyonları birleştirir, iş uygulamalarının çoğunun entegre olarak yürütülmesini sağlar. Bu sistemler sayesinde işletmedeki bölümler arasında bilgi akışı olmakta ve iletişim sağlanmaktadır. Bununla birlikte tekstil sektörü birçok sektörden farklı bir ürün yapısına sahiptir. Örnek olarak konfeksiyon firmalarında sipariş mantığı ile çalışılmaktadır. Varyantlar, sezonlar, aksesuarlar, prosesler gibi standardize edilemeyen özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenle sektörden bir firmanın ERP sistemi seçerken özelliklerine uygun bir yazılım seçmesi gerekmektedir. Bu çalışma denim üretiminde kullanılan bir ERP sisteminin sektörün gerekliliklerini karşılaması adına ERP modüllerindeki eksikliklerin iyileştirilmesi üzerine yapılmış ilk akademik çalışmadır. İstanbul merkezli, denim ve non-denim hazır giyim üretimi gerçekleştiren, sektörün önde gelen anonim bir firmasında çalışmalar yapılmıştır. Microsoft SQL veri tabanı kullanılmış olup, arayüz tasarım geliştiricide Delphi dili ve C# dili kullanılmıştır. Tespit edilen sorunlar sırasıyla, numunelerin fiziki olarak takibinin yapılamaması, kumaş toplarının farklı LOT ve özelliklerde üretime çıkışının yapılması, stok takibinin ve depo düzeninin sağlanamaması, fiziksel kimyasal test laboratuvarındaki testlerin sistemsel olarak bir kaydının tutulmamasıdır. Numune takibini sağlamak için süreçteki her aşamaya bir üretim hareketi tanımlanmıştır ve her aşamada bu hareketler okutularak sistemde tutulmuştur. Yanlış kumaş topu çıkışını engellemek için top rezervasyonu arayüzü tanımlanıp, topun siparişe rezervasyonu yapılmadan çıkışı engellenmiştir. Depolarda fiziki düzenin sağlanması ve stok takibinin yapılması için el terminali cihazı veri tabanına bağlanmıştır. Test verilerinin kaydı için iki arayüz oluşturulup müşterilerin isteklerine göre test seçimi sağlanmış ve sonuçlarının girilip otomatik geçti-kaldı sonucunun gösterildiği bir geliştirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Enterprise resource planning (ERP) is a system designed to enable the business to use all its resources efficiently/effectively. ERP systems combine the basic processes and functions that enable companies to achieve their goals and enable most business applications to be carried out in an integrated manner. Thanks to these systems, information flows and communication is provided between departments in the business. However, the textile industry has a different product structure than many other sectors. For example, garment companies work with order logic. It has non-standardizable features such as variants, seasons, accessories and processes. For this reason, when choosing an ERP system, a company in the sector should choose a software that suits its features. This study is the first academic study on improving the deficiencies in ERP modules in order for an ERP system used in denim production to meet the requirements of the sector. Studies were carried out in a leading joint-stock company of the sector, based in Istanbul, which produces denim and non-denim ready-made clothing. Microsoft SQL database was used, and Delphi language and C# language were used in the interface design developer. The problems identified are, respectively, the inability to physically track the samples, the production of fabric rolls in different LOTs and specifications, the inability to keep stock tracking and warehouse order, and the lack of a systematic record of the tests in the physical-chemical testing laboratory. In order to ensure sample tracking, a production movement was defined for each stage in the process and these movements were scanned and kept in the system at each stage. In order to prevent the wrong fabric roll from being issued, the roll reservation interface has been defined and the roll is prevented from being released without making a reservation for the order. The handheld terminal device is connected to the database to ensure physical order and stock tracking in the warehouses. Two interfaces were created to record test data, test selection was made according to customers' requests, and an improvement was made where the results were entered and automatic pass-fail results were displayed.