Sağlık çalışanlarının finansal okuryazarlık tutum ve davranış düzeyleri ile psikolojik sıkıntı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between financial literacy, attitude and behavior levels and psychological distress levels of healthcare professionals
  1. Tez No: 924447
  2. Yazar: YAĞMUR MELEMEZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, sağlık çalışanlarının finansal okuryazarlık tutum ve davranış düzeyleri ile psikolojik sıkıntı düzeyleri arasında bir ilişki bulunup bulunmadığını araştırmaktır. Araştırmanın evrenini Mersin İl Merkezi' nde bulunan bir kamu hastanesinde görev yapan sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma anket yöntemiyle 281 sağlık çalışanından elde edilen verilerle değerlendirilmiştir. Araştırmada veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Finansal Okuryazarlık Tutum ve Davranış Ölçeği”ile“Psikolojik Sıkıntı Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada istatistiki olarak; Student t testi, Tek Yönlü ANOVA testi ve Korelasyon analizi uygulanmıştır. Çalışma sonuçları, sağlık çalışanlarının finansal okuryazarlık tutum ve davranış düzeyleri ile psikolojik sıkıntı düzeyleri arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, finansal okuryazarlık tutum ve davranış ölçeği ile cinsiyet, eğitim durumu, yaş ve gelir durumu değişkenleri arasında; psikolojik sıkıntı ölçeği ile meslek ve gelir durumu değişkenleri arasında bir ilişki olduğu sonuçlarına ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate whether there is a relationship between the financial literacy attitudes and behaviors of healthcare professionals and their psychological distress levels. The universe of the study consists of healthcare professionals working in a public hospital in Mersin City Center. The study was evaluated with data obtained from 281 healthcare professionals using a survey method. The data in the study were obtained using the“Personal Information Form”,“Financial Literacy Attitude and Behavior Scale”and“Psychological Distress Scale”. In the study, Student t test, One-Way ANOVA test and Correlation analysis were applied statistically. The study results revealed that there is a positive and moderately significant relationship between the financial literacy attitude and behavior levels of healthcare professionals and their psychological distress levels. In addition, it is concluded that there is a relationship between the financial literacy attitude and behavior scale and the variables of gender, education level, age and income status; and between the psychological distress scale and the variables of occupation and income status.